Abdominal üç boyutlu konformal radyoterapi uygulanan olgularda dalak dozları ölçümü yapılarak dozimetrik verinin ortaya konulması
Quantification of dosimetric data via splenic dose measurements in cases given abdominal three dimensional conformal radiotherapy
  1. Tez No: 339684
  2. Yazar: NÜLİFER KILIÇ DURANKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Abdominal radyoterapi uygulanan olgularda dalak genellikle konturlanmayan ve gözardı edilen bir organdır. Bu nedenle dalak dozimetrisi pek araştırılmamıştır. Ancak radyoterapinin dalak volüm kaybına yol açabileceği ve fonksiyonlarını etkileyebileceği bilinmektedir. Bu çalışmada üst abdominal radyoterapi alan hastaların dosyaları incelenmiş olup, çalışma kriterlerine uyan 37 hasta çalışmaya alınarak dalak ile ilgili dozimetrik veriye ulaşılması amaçlanmıştır. Tüm hastalar için ortanca pre-radyoterapi dalak volümü 217.6 (71.4-488.0) cm3 idi.
Özet (Çeviri)
The spleen is an organ which is commonly neglected and contouring isn?t performed in cases in which abdominal radiotherapy is given. Thus, spleen dosimetry studies are seldom performed. However it is known that radiotherapy may cause loss of spleen volume and affect splenic functions. In this study the charts of patients who recevied upper abdominal radiotherapy were examined and 37 patients which were in accordance with the study criteria were included. We aimed to obtain dosimetric data pertaining to the spleen. Median pre-radiotherapy spleen volume was 217.6 (71.4-488.0) cm3 for all the patients.