Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniği'nde yatan hastalarda beden dismorfik bozukluk eş tanısı
Body dysmorphic disorder comorbidity of inpatients in Trakya University Medical Faculty Department of Psychiatry
- Tez No: 339685
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Beden dismorfik bozukluğu, klinik olarak belirgin sıkıntı yaratan veya işlevselliğin önemli alanlarında bozukluğa yol açan ve kişinin görünüşündeki hayali bir kusurla artmış zihinsel uğraşın varlığı ile belirlenir. Göreceli olarak yaygın bir psikiyatrik bozukluk olmasına rağmen, psikiyatri servislerinde yatan hastalarda yeterli derecede tanınmamaktadır. Çalışmamızda beden dismorfik bozukluğunun psikiyatri servisinde yatan hastalarda ne sıklıkta görüldüğünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Servisi?nde yatarak tedavi alan 100 hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya dahil olan kişilere psikiyatrik eş tanıyı belirlemek amacıyla Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı Dördüncü Baskı Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme ve Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı Üçüncü Baskı Kişilik Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme uygulanmıştır. Çeşitli tanılarla yatışı olan hastaların %7?sinin BDB eş tanısı olduğu saptanmıştır. Beden dismorfik bozukluk tanısı alan 7 hastanın en çok uğraştıkları vücut bölümleri; yüzdeki tüyler (%57.1), bel-karın (%57.1), bütün yüz (%57.1), bütün alt beden (%42.9), dişler (%42.9), ayaklar (%28.6), bacaklar (%28.6) ve memeler (%28.6) olarak saptanmıştır. Beden dismorfik bozukluk tanısı alan olguların 3?ünde şizofreni (%42.8), 1?inde alkol bağımlılığı (%14.2), 1?inde bipolar bozukluk (%14.2), 1?inde majör depresyon (%14.2), 1?inde somatoform bozukluk (%14.2) eş tanısı saptandı. Çalışmamızda psikiyatri servisinde yatan hastalardaki BDB eş tanısı ve eşlik eden özelliklerin saptanması ile tanı ve tedavi aşamasında katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Body dysmorphic disorder is diagnosed with the implications of a mental occupation that creates significant clinical distress or by an imaginary deficiency that is seen by the paitient in his appearence. Although it is a relatively popular psychiatric disorder, it is not well known within the patients in the mental institution wards. The aim of our study was to find the rate of BDD in the patients we have in our institution. The study is takes its results from 100 patients who takes impatient treatment in Trakya University Medical Faculity, Department of Psychiatry. Individuals who included the study were performed The Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders and The Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis II Personality Disorders to determine comorbid psychiatric diagnosis. BDB variety of comorbid diagnoses was 7% in patients who had been hospitalized. Seven patients with a diagnosis of body dysmorphic disorder include most parts of the body are engaged: facial hair (%57.1), lumbar-abdomen (%57.1), whole face (%57.1), whole lower body (%42.9), teeth (%42.9), feet (%28.6) and breasts (%28.6). Other comorbidity in patients with body dysmorphic disorder: Three patients with schizophrenia (%42.8), one patient with alcohol dependency (%14.2), one patient with bipolar affective disorder (%14.2), one patient with major depressive disorder (%14.2) and one patient with somatoform disorder (%14.2). In our study, the body dysmorphic disorder in patients with comorbid psychiatric inpatient and accompanying features we think will contribute to determine the stage of diagnosis and treatment.