Türkiye'nin tarım ürünleri dış ticaret yapısı ve gelişimi
- Tez No: 33970
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK EMEKSİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV öz Bu araştırmada 1980-92 döneminde Türkiye'nin tarım ürünleri dış ticaret yapısı ve gelişimi incelenerek bu dönemdeki gelişmeler ve bunları doğuran etkenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. İncelenen dönemde, 1980 sonrası getirilen ihracat teşvikleri ve ithalatın libere edilmesiyle birlikte Türkiye'nin toplam ihracat ve ithalatı hızlı bir şekilde artmıştır. Türkiye tarım ürünleri ihracatçısı bir ülke iken, sanayi ürünleri ihraç eden bir ülke konumuna girmiştir. Tarım ürünleri ihracatının mutlak değer artışı devam ederken, toplam ihracat içerisinde tarım ürünlerinin payında gerileme olmuştur. Türkiye tarım ürünleri ihracatında sürekli alıcı ülkelere yönelmesine karşılık baza tarım ürünlerinde önemli olan pazarlarda etkinliğini yitirmeye başlamıştır. Buna karşılık yeni pazarlara girme imkanı bulmuştur. İthalatta liberasyon ve koruma oranlarının düşürülmesiyle tarım ürünleri ithalatı giderek artmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this research, the trade structure and development of Turkish agricultural products are determined between 1980-92, development and causes of the these effects tried to put forward in the same period. In research period, after 1980 with liberalization and supporting export and import total export and import changed rapidly in Turkey. When Turkey as an agricultural products exporter country. The position changed to country that export industrial products. The export of agricultural products are getting increased absolutely. But agricultural products in total export is decreased proportionaly. Although Turkey lead to some importer countries for agricultural export. But at the same time Turkey started to loss his activity in some important market. In spite of thfe Turkey got chance to join new market. The import of agricultural products are getting increased after import liberalization and decreasing protectinalism level.