Doğu Akdeniz Bölgesi turunçgillerinde zararlı defne beyaz sineği parabemisia myricae (KUWANA) (Homoptera-alleyrodidae) nin doğal düşmanı Erotmorecus debachi rose and rosen hymenoptera aphelinidqe üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 33971
  2. Yazar: M.RIFAT ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
XII öz Bu çalışma ile Doğu Akdeniz bölgesi turunçgillerinde zararlı olan Defne beyazsineği, Parabemisîa myricae (Kuwana)'nin parazitoiti olan Eretmocerus debachî Rose and Rosen' nin kitle üretimi ve doğaya salım çalışmaları, tanınması, biyolojisi ve ekolojisi, konukçu - paraiitoit ilişkileri, doğadaki populasyon dalgalanması ve etkinliği ile turunçgil alanlarında kullanılan bazı tarımsal savaş ilaçlarının parazitoide etkisi ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda E. debachi 'nin ergin ve ergin öncesi dönemlerinin oldukça kısa bir yaşam süresine sahip oldukları, düşük sıcaklıklardan yüksek sıcaklıklara gidildikçe ergin ve ergin öncesi dönemlerin yaşam süresinde belirgin bir kısalmanın olduğu, erginlerin %10'luk şekerli su ile beslendiğinde daha uzun süre yaşadığı ve parazitlemede P. myricae 'nin 2.larva dönemini tercih ettiği saptanmıştır. Parazitoidin artan P. myricae yoğunluğunda başlangıçta parazitlediği birey sayısında bir artış görülürken daha sonraları bu artışın düz bir platoya dönüştüğü ve Holing' in“a”tipi besin tüketim eğrisine benzediği belirlenmiştir. Ayrıca turunçgil bahçelerinde kullanılan bazı tarımsal savaş ilaçlarının E. debachi ergin ve ergin öncesi dönemlerine önemli derecede olumsuz etki gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. E. debachi "nin doğada P. myricae dışında herhangi bir konukçusuna rastlanmamış olup, buna karşın konukçusu olan P. myricae 'nin konukçusu olarak toplam 46 bitki üürü tesbit edilmiştir. E. debachi 'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'ne saliminin yapılmasını takiben bir yıl içerisinde P. myricae 'yi baskı altına almış ve doğada kısa sürede %100'e varan bir parazitlenme oranı saptanmıştır. E. debachi doğada yılda 13-14 döl vermekte olup, konukçusu P. myricae 'ye bağlı olarak da yılda iki kez populasyon yükselmesi göstermektedir. Ayrıca yapılan çalışmalarda parazitoidin gerek turunçgiller ve gerekse P. myricae 'nin konukçusu olan diğer bitkiler üzerinde bütün yıl boyunca varlığını sürdürdüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
XIII ABSTRACT The biology, ecology and effectiveness of Eretmocerus debachî Rose and Rosen, a parasitoid of the Japaeese bayberry whitefly, Parabemisîa myricae (Kuwana), was studied in field and laboratory experiments. The preimaginal developmental time of E. debachi decreased with increasing temperatures whereas raising temperatures showed only little effect on longevity. E. debachi held on 10 % saccharose solution lived significantly longer than that of any other diets offered. The preferred hoşt stage for parasitization was the 2nd stage. With increasing hoşt densities an increase in parasitization comparable to Holing's model“a”was observed. A similar course was observed with regard to the feeding rate of the parasitoid to different food densities. E. debachi adults were killed by various pesticides commonly used in citrus orchards while the im mat üre stages of the parasitoid were less effected. in field experiments P. myricae was found to be the only hoşt of E. debachi. The Japanese bayberry whitefly vvas observed on 46 different plant hosts; parasitized induviduals were observed on ali hoşt plants. E. debachi shovved excellent success in controlling P. myricae in the Eastern Mediterranean region. Within öne year af ter the mass release of the parasitoid nearly ali whitefly were parasitized and the population of P. myricae dropped almost to zero level. Similar to its hoşt, E. debachi showed two high population peaks per year and completed 13 to 14 generations.