Hiperüriseminin kalp atımı toparlanma hızı ile ilişkisi
The relationship hyperuricemia and heart rate recovery
  1. Tez No: 339706
  2. Yazar: ÜMİT GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Kardiyoloji, Physiology, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyovasküler Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Kalp Atımı Toparlanma Hızı (KATH), maksimal egzersizdeki kalp hızından, dinlenmenin 1. dakikasındaki kalp hızının çıkarılması ile elde edilir. KATH?ın normalin altındaki değerleri, miyokard infarktüsü, diyabetes mellitus gibi hastalıklarla ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızdaki amacımız, azalmış KATH?ın hiperürisemiyle arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Yöntem: Ocak 2012 - Nisan 2013 tarihleri arasında, Namık Kemal Üniversitesi hastanesi Kardiyoloji Polikliniği?ne başvuran 56?sı (Erkek:42, Kadın:14) hiperürisemik, 200?ü normoürisemik (Erkek:109, Kadın:91) hastalar rutin fizik muayene ve biyokimyasal parametrelerle birlikte retrospektif olarak değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Student-t, Mann Whitney-U ve Ki-kare testleri kullanıldı. Ürik asit ve KATH arasındaki ilişki için Pearson korelasyon testi ve lineer regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Hiperürisemik ve normoürisemik gruplar arasında yaş, vücut kitle indeksi, üre, kreatinin, açlık kan şekeri, total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, hemoglobin (Hb), istirahat kalp hızı, ST depresyonu, egzersiz sonrası istirahat 1. dk kalp hızı, istirahat ve pik sistolik ve diastolik kan basınçları arasında fark yoktu. Hiperürisemik grupta KATH=17.8±7.5 atım olmasına karşın, normaürisemik grupta KATH 20.5±12 atım idi. Hiperürisemik olguların normoürisemik olanlara göre metabolik ekivalant (Mets), pik kalp hızı, kalp hızı rezervi ve KATH değerleri daha düşüktü. Azalmış KATH olgularda normal KATH?lılara göre Mets, pik kalp hızı, kalp hızı rezervi anlamlı olarak düşüktü. Ürik asit ile KATH arasında istatiksel olarak anlamlı, negatif bir korelasyon (r= -0.191, p=0.003) ve regresyon (Unstandardized ß±SE = -0.024±0.008, p=0.003 GA: -0.039 ve -0.008 arası) saptandı. Diğer azalmış KATH öngördürücü faktörler diabetes mellitus, yaş, sigara ve hipertansiyon olarak bulundu. Sonuç: Azalmış KATH kalbin azalmış kronotropik cevabı ve azalmış egzersiz kapasitesi ile birlikte daha sık görülmektedir. Çalışmamızda azalmış KATH?ın yaş, hipertansiyon, sigara, diyabetes mellitus?un yanı sıra hiperürisemi ile birlikteliği gösterildi. Hiperüriseminin vasküler endotelyal fonksiyonlar üzerine toksik etkileri iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, azalmış KATH ile arasındaki ilişkinin patofizyolojik detaylarını açıklamak için ek prospektif randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Heart Rate Recovery (HRR1) is obtained from maximal exercise heart rate minus heart beat rate at first minute in resting. HRR1 values lower than normal are found to be correlated with diseases such as myocardial infarction and diabetes mellitus. The aim of our study was to determine whether there is correlation between hyperuricemia and lower HRR values. Methods: The patients were evaluated retrospectively with routine physical examination and biochemical parameters ; 56 patients (male: 42, female: 14) with hyperuricemia, 200 with normouricemia (male: 109, female: 91) were presented at Namik Kemal University Hospital Polyclinic of Cardiology between January 2012 - April 2013. Student's t, Mann-Whitney-U and Chi-square tests were used in group comparisons. The Pearson correlation test and linear regression analysis was performed to find out correlation between uric acid and HRR1. Results: There is no difference between hyperuricemic and normouricemia groups in terms of age, body mass index, urea, creatinine, fasting blood glucose, total cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, hemoglobin (Hb), resting heart rate, ST depression, first minute resting heart rate after exercise, resting and peak systolic and diastolic blood pressures. Hyperuricemic group?s HRR1= 17.8 ± 7.5 beats, although HRR1 normouricemia group was 20.5 ±12 beats. Hyperuricemic patients? metabolic equivalance (Mets), peak heart rate, heart rate reserve and HRR1 values were lower than normouricemia group. According to normal HRR1 group; low HRR group?s Mets, peak heart rate and heart rate reserve was significantly lower. Between uric acid and HRR1 there was statistically significant negative correlation (r = -0.191, p = 0.003), and regression (unstandardized ß ± SE = -0.024 ± 0.008, p = 0.003, GA: -0.039 to -0.008). Other low HRR1 predictor factors were diabetes mellitus, age, smoking and hypertension. Conclusion: Decreased is occured HRR with reduced exercise capacity and reduced chronotropic response more frequently. In our study, it was found that low HRR related to age, hypertension, smoking and diabetes mellitus, as well as hyperuricemia. Hyperuricemia toxic effects on vascular endothelial functions are well known. However, additional prospective randomized controlled studies are needed to clarify the details of pathophysiological relationship between decreased HRR1 and hyperuricemia.