Hiperglisemik veya normoglisemik farelerde Momordica charantia L (kudret narı) bitkisinin hipoglisemik etki yönünden incelenmesi
- Tez No: 31638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İCLAL ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hiperglisemik veya Normoglisemik Farelerde Momordica charantia L. (Kudret Narı) Bitkisinin Hipoglisemik Etki Yönünden incelenmesi Canset HURMOGLU Doc.Dr.îclal ÇAKICI Farmakoloji Anabilim Dalı 62 s. (1993) ÖZET Bu çalışmada farelerde siproheptadin (8 gün süre ile günde bir kez 45 mg/kg, p.o.) ile deneysel hiperglisemi oluşturarak Momordica charantia L. (Kudret narı) bitkisinin kurutulmuş ve toz edilmiş meyve perikarplarının sulu veya etanollü ekstrelerinin oral hipoglisemik aktivitesi araştırılmıştır. Sulu ekstrenin (0.5 g/kg, p.o.) hem hiperglisemik hem de normoglisemik farelerde anlamlı hipoglisemik aktivite gösterdiği saptanmıştır. Ancak etanollü ekstrenin (0.5 g/kg, p.o.) normoglisemik veya hiperglisemik farelerde herhangi bir hipoglisemik etkisi bulunamamıştır. Diğer yandan M. charantia L.'nin sulu ekstrelerinin, glukoz yüklenmesi (2 g/kg, p.o.) yapılan hiperglisemik farelerde sulu ekstre verilmeksizin yalnızca su verilen ve glukoz yüklemesi yapılan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı bir hipoglisemik etkisinin bulunmadığı gözlenmiştir. Bu sonuçlar siproheptadin ile farede oluşturulan deneysel hipergliseminin, hipoglisemik aktivitenin taranması için uygun bir model olduğunu göstermektedir. Ayrıca M. charantia L. bitkisinin sulu ekstrelerinin hipoglisemik etkili aktif maddeler içerdiği, bu yeni modelde bir kez daha doğrulanmıştır T-C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
' SUMMARY In this study, by using cyproheptadine induced (45 mg/kg, p.o., once daily for 8 days) experimental hyperglycemia, oral hypoglycemic activity of aqueous or ethanolic extract of Momordica charantia L. fruits pericarbium (dried powder) has been investigated. It has been determined that aqueous extract (0,5 9/kg, p.o.) produced significant hypoglycemic effect either in hyperglycemic or normoglycemic mice. However it has not been found any hypoglycemic activity of ethanolic extract (0.5 g/kg, p.o.) in normoglycemic or hyperglycemic mice. On the other hand, it has been observed that in glucose loaded (2 g/kg, p.o.) hyperglycemic mice, aqueous extract of M. charantia L. fruits has no significant hypoglycemic effect when compared with the glucose loaded control group which was given only water without aqueous extract. Present results show that experimental hyperglycemia induced by cyproheptadine is an appropriate model for screening of hypoglycemic activity. In addition, it has been confirmed once more that, in this new model, aqueous extract of M. charantia L. fruits has active hypoglycemic substances. YÜKSEKÖ?RETİM KUBuTîJ 1IİIAITASYÛK MEfijicZl