Çölyak hastalarında saf ses ve yüksek frekans odyometri bulguları
Pure tone and high-frequency audiometry findings in celiac patients
- Tez No: 339714
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çölyak hastalığı genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa ve yulaf gibi tahılların içinde bulunan glutenin alınmasıyla ortaya çıkan otoimmün ince bağırsak hastalığıdır. Hastalık, gastrointestinal sistem hastalığı olarak tanımlanmasına rağmen ileri yaşlarda santral sinir sistemi ve periferal sinir sistemini etkileyebilir. İç kulak otoimmün ataklara karşı duyarlı bir organdır ve sensörinöral işitme kaybı otoimmün hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada çölyak hastalığı tanısı almış, son altı ay glutensiz diyet yapan erişkin bireylerde işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 18-50 yaş arası normal işitmeye sahip sağlıklı 56 gönüllü bireye ait 112 kulak (Kontrol grubu) ve aynı yaş grubunda çölyak tanısı almış glutensiz diyetli olan 55 bireye ait 110 kulak (Çalışma grubu) alındı. Çalışma öncesi bütün bireylerin kulak burun boğaz muayeneleri yapıldı. Olguların işitme fonksiyonları akustik immitansmetri, saf ses, yüksek frekans ve konuşma odyometre testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Celiac disease is an autoimmune disease of the small intestine, and occurs in individuals with a genetic predisposition due the intake of gluten, which is present in grains such as wheat, barley, and oats. Although it is defined as a disease of the gastrointestinal system, it may also affect the central and peripheral nervous systems in later ages. The inner ear is a sensitive organ to autoimmune attacks, and the sensorineural hearing loss may occur as a complication of autoimmune diseases. This study aimed to evaluate the hearing functions in adults diagnosed with celiac disease who have been on a gluten-free diet for the last six months. One hundred twelve ears (control group) belonging to 56 volunteers between the age of 18-50 years with normal hearing and 110 ears (experimental group) belonging to 55 individuals diagnosed with celiac disease, who were on a gluten-free diet and who were in the same age group were included in this study. All patients underwent otolaryngological examination prior to the study. The patients? hearing functions were evaluated using acoustic immittance, pure tone, high-frequency, and speech audiometry tests.