Kulak çınlaması (tinnitus) oluşturulmuş ratların koklear çekirdeklerinde bazı iyon kanalı ekspresyonlarının incelenmesi
Investigation of some ion channel expessions in cochlear nucleus of tinnitus induced rats
  1. Tez No: 339715
  2. Yazar: YASEMİN ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL DİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kulak çınlaması, dış kaynaklı sesin yokluğunda hayali ve değişik nitelikteki seslerin işitsel olarak algılanmasıdır. Populasyonun kabaca % 10-15?ini etkiler ve bu oranın yaklaşık %20?si hayat kalitesinin olumsuz etkilenmesinden dolayı tıbbi yardıma ihtiyaç duyar. Ancak bu rahatsızlığın oluşum mekanizması henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışma, sodyum salisilatla ve aşırı gürültü oluşturulan rat kulak çınlaması modelinde bazı (CaV, HCN, NaV, KV, TRPM) iyon kanalı ekspresyonlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Deneyde 48 tane 4 aylık erkek Wistar Albino rat (195-330 gr) kullanıldı. Ratlar floresan immunohistokimya analizi yapılacak olanlar ve Gerçek Zamanlı PZR analizi yapılacak olanlar olmak üzere (n=24) iki gruba ayrıldı. Daha sonra bu iki grup da kendi içinde sodyum salisilatla kulak çınlaması oluşturulacak grup (SAT), aşırı gürültüyle kulak çınlaması oluşturulacak grup (NT) ve kontrol grubu olmak üzere üç alt gruba ayrıldı. Kulak çınlaması oluşturulduktan sonra, koklear çekirdek dokuları toplanarak analizler gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is the perception of various phantom sounds without an external sound source. Roughly, 10-15% of general population is affected by this condition and approximately 20% of this ratio require medical attention due to negative effects on quality of daily life. However, formation mechanism of this condition has not been completely understood yet. The aim of this performed study was to investigate expressions of some ion channels (CaV, HCN, NaV, KV, TRPM) in rat noise induced and sodium salicylate induced tinnitus model. Fourty eight, four-month-old male Wistar Albino rats (195-330 gr) were used. The rats were divided into two groups (n=24) according to analysis, Real Time PCR or floursescent immunohistochemistry. Subsequently, these two groups were divided into three sub-groups as noise induced tinnitus group (NT), sodium salicylate induced tinnitus group (SAT) and control group. After tinnitus was induced, cochlear nucleus tissues were collected and analysis was performed.