Çeşitli 2, 5-disübstitüe-1, 3, 4-tiyadiazol ve l, 2, 4-triazol-3-tiyon türevlerinin sentezi ve biyolojik aktiviteleri üzerine araştırmalar
Synyhesis of 2, 5-disubstitued-1, 3, 4-thiadiazole and l, 2, 4-triazol-3-thion derivatives and their biological activities
  1. Tez No: 339722
  2. Yazar: LEVENT KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ROLLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Sübstitüe tiyosemikarbazitler, bazı heterosiklik bileşiklerin sentezi için kullanılan temel yapılardan biridir. Günümüzde, 1,3,4-tiyadiazol ve 1,2,4-triazol türevi azot ve kükürt içeren heterosiklik bileşiklerin tasarımı endüstri ve akademi tarafından oldukça yoğun şekilde kullanılmaktadır. 1,3,4-tiyadiazol ve 1,2,4-triazol yapılarının benzerlik göstermesi teröpatik ilaç adayı taramasını kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden 1,4-disübsititüetiyosemikarbazit, 1,3,4-tiyadiazol ve 1,2,4-triazol yapıları üzerine yoğun araştırmalar devam etmektedir. Bu bileşiklerin çoğu, özellikle belirgin antimikrobiyal, antitüberküloz, antikonvulsan ve antienflamatuvar aktiviteye sahiptirler. Bu araştırmada, sitotoksisitelerinin taranması amacıyla; 2-florobenzoik asit, 3-florobenzoik asit, 4-florobenzoik asit, 2-klorobenzoik asit, 3-klorobenzoik asit, 3-bromobenzoik asit, 4-bromobenzoik asit, 4-hidroksibenzoik asit, 4-nitrobenzoik asit hidrazitlerinin etanollü ortamda siklohekzilisotiyosiyanata katımı ile 1,4-disübstitüe tiyosemikarbazitler kazanılmıştır (1a-9a). Ardından bu bileşikler, sülfürik asit ile reaksiyona sokularak 2,5-disübstitüe 1,3,4-tiyadiazol (1b-9b) ve sodyum hidroksit ile reaksiyona sokularak 1,2,4-triazol-3-tiyon (1c-9c) türevleri elde edilmiştir. Bileşiklerin saflıkları ince tabaka ve yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile kontrol edildikten sonra yapıları; elementel analiz, ultraviyole, infrared, proton nükleer manyetik rezonans ve kütle spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Sentez edilen bütün bileşiklerde, antikanser aktivite kontrolu için MTT yöntemiyle sitotoksisite taraması yapılmıştır. Özellikle 9c bileşiğinde 10 µg/mL konsantrasyonda % 46.0 büyüme inhibisyonu gerçekleşmiştir. 1a-c, 2a-c, 3a-c, 4a-c, 5a-c ve 8a-c bileşiklerinde hücre canlılığı a'dan c'ye doğru azalmakta, büyüme inhibisyonu artmaktadır. 6a-c, 7a-c ve 9a-c bileşiklerinde ise a'dan c'ye doğru gidildikçe hücre canlılığı artmakta, büyüme inhibisyonu azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of thiosemicarbazide in organic synthesis is one of the fundemental strategy for the synthesis of several heterocycles. Among the increasing number of heterocyclic sulphur and nitrogen containing compounds are being used in both industry and academia, 1,3,4-thiadiazole and 1,2,4-triazole derivatives are interesting targets for drug design. The similarity in the structure of 1,3,4-thiadiazole and 1,2,4-triazole ring systems assumes therapeutically similar drug candidates. Therefore, there have been intense investigations on these compounds, many of which are shown significant biological properties such as antimicrobial and antituberculosis, anticonvulsant, and anti-inflammatory activities. This study describes the synthesis and cytotoxic screening of 27 novel 1,4-disubstitutedthiosemicarbazide 1b-9b which were optained reaction of isothiocyante with 2-fluorobenzoic acid, 3-fluorobenzoic acid, 4-fluorobenzoic acid, 2-chlorobenzoic acid, 2-chlorobenzoic acid, 2-bromobenzoic acid, 4-bromobenzoic acid, 4-hydroxybenzoic acid and 4-nitrobenzoic acid hydrazide in ethanolic medium. After then 1,3,4-thiadiazole derivatives 1b-9b were obtained by cyclization of 1a-9a with concentrated sulphuric acid. On the other hand, 2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazole-3-thione 1c-9c were obtained by cyclization of 1a-9a with 2N NaOH and ethanol. The structures of the new compounds were confirmed by the data obtained from elemental analysis, HPLC, UV, IR, 1H-NMR, and MS spectra. Compounds were selected for cytotoxic screening with MTT method. Especially compound 9c at 10 µg/mL exhibited 46.0 % cytotoxic activity. From a to c compound 1a-c, 2a-c, 3a-c, 4a-c, 5a-c and 8a-c exhibited increasing growth inhibisyon, on the other hand from a to c compound 6a-c, 7a-c and 9a-c exhibited decreasing growth inhibisyon.