Anadolu otoyolu Gümüşova-Gerede kesimi Elmalık tüneli mühendislik jeolojisi
  1. Tez No: 33974
  2. Yazar: AYLİN KOÇKAR GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
VII ÖZ : inceleme alanı Bolu Dağı'nın kuzeyinde, aktif Kuzey Anadolu Fay Hattı yakınlarında bulunmaktadır. Bu çalışma ile, Anadolu Otoyolu'nun Bolu Dağı kesiminde yapılmakta olan Elmalık Tüneli 'nin yeralacagı bölgenin genel jeolojik durumu, mühendislik jeolojisi çalışmaları ve tünelin yapımında uygulanan“NATM”(Yeni Avusturya Metodu tie Tünel Açma) tekniklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bölgede yüzey leyen en yaşlı kayaçlar büyük olasılıkla Prekambriyen'de oluşmuş kristalli temel kayalarıdır. Kristalli temel genellikle granit, granodiyorit, kuvarslı diyorit, bazalt, andezit gibi kayalardan oluşmaktadır. Daha sonra Devoniyen'de metamorfik tortul serileri ve Kretase devrinde kireçtaşı, kumtaşı, marn ve arjilitlerin ardalanmalı tabakalarından oluşan fliş tipi sedimanter kayaçlar çöke İmiş tir. Bölgenin“Kuzey Anadolu Fayı”yakınlarında bulunuşu, bütün kayaçlar m, tektonik hareketlerin yoğun etkisinde kalmasına neden olmuş ve kaya kütleleri kil matriksi içine gömülmüştür. Tünel güzergahı süreksizlik verilerine (tabakalarıma yönelimi, şistozite, eklemler ve kayma yüzeyleri) dayanarak, yapısal açıdan beş farklı homojen bölgeye ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT: The study area is located between the North Eurasian plate and Anatolian plate where the advanced active North Anatolian Fault line runs in a North-South direction through the Bolu Mountains. The study is designed to investigate ; the general geological condition of the region in which the Elmalık Tunnel is located in the Bolu Mountain section of the Anatolian Motorway and Engineering geology practices and techinques of the New Austrian Tune 1 ling Method (NATM) which is used to construct the tunnel. The oldest rocks in the region are probably of Precambrien age, and consist of crystalline base, marble and quarstzite. Later, Cretaceous age flysch type rocks typically comprises of limestone, sandstone, marl and argilites. Crystalline base rocks are of mainly quartzdiorites, granodiorites, granite and also metamorphic rocks have been developed from gneiss and amphibolites as migmatite. Since the region is located along the“North Anatolian Fault Line”it has been highly affected by tectonic movements and a number of clay filled faults pas through the rock mass. Tunnel alignment has been divided in to five sections depending on the geometry of the discontinuity zones through rocks such as bedding, schistozite, jointing and sliding planes.