Toprakkale-İskenderun otoyolunun I. kesiminin güzergah etüdü ve burada kullanılan bozaltik dolgu maddelerinin jeoteknik özellikleri
- Tez No: 33975
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IX ÖZ Bu çalışmada; Toprakkale-İskenderun Otoyolu i. kesimin (km: 170+611/196+500 arası) Jeomorfolojisi, jeolojisi, mühendislik jeolojisi ve Delihalil bazaltik volkanizmasına bağlı birimlerin petrografisi ve mühendislik özellikleri incelenmiş ve otoyol dolgu malzemesi olarak kullanılıp, kullanılamayacağı irdelenmiştir» Yüksek Lisans Tezi olan bu çalışma aynı zamanda Ç. ü. Araştırma Fonu tarafından FBE - 93 - 87 nolu proje olarak desteklenmiştir. Toprakkals-İskenderun Otoyolu, Çukurova ve GAP üretim alanlarını dış limanlara bağlayan otoyol ağının bağlantı yolları ile birlikte 97 Km lik bir parçasını oluşturmaktadır. Bu yolun 30 Km. lik bir bölümünde içindeki Kuvaterner yaslı ve mümkün olduğunca konumu bazalt i k kökenli“ Delihalil Volkanik Konisi ”yüzleklenmektedir. Oluşum, masif ve bosluklu bazalt katlarından sonra üstte özellikle püskürme yarık ve çanaklarında volkan cürufu ve yer yer de pomza katmanları görünümündedir. Yöre halkı, bazalt akıntılarının biçimlendiği yüzey şekilleri için“Lecelik”deyimini kullanmakta ve buradan aldıkları yapı taslarına da Leçe Taşı demektedir. Otoyolun bu bölümünün geçtiği güzergahın jeomorfolojisi, jeolojisi ve özellikle bazaltik formasyonların petrografisi ile mühendislik özellikleri belirlenmiştir. Araziden alınan kar ot örnekleri üzerinde nokta yükleme ve tek eksenli basınç deneyleri sonucunda bu bazaltik orijinli malzemelerin oldukça düşük mukavemet göstermelerine karşılık, çok hafif olmaları ve dış etkenlere karşı oldukça duyarsız olmaları sebebiyle otoyol güzergahında dolgu malzemesi olarak kullanılması tercih edilmiştir. Ancak otoyol üzerindeki köprü, kavşak ve benzeri sanat yapıları için beton agregası olarak kullanılmalarının mümkün olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research geomorpho logical, geological and engineering geological properties of 1 st section of Toprakkale-Iskenderun Motorway and Delihalil Vol cani cs have been investigated. This study propered as a Master Thesis was supperted by C.Ü. Resarch Fondation. FBE-93-87 Toprakkale-Iskenderun motorway covers a 97 km section comprising all junetion roads of motorway network which connect Çukurova and GAP production areas to parts In a 30 km section bazal tik Delihalil Volcanic Cone which are of Quaternary age crops out formation consist of massive and porous loyers at the bottom and volcanic slags in eruption fissures. Surfase figures formad by basaltic current are called as Leçelik and construction rocks are called as Leçelik rock by local people On the borehole samples, point loading and shear box tests have been done and results confirmed that these basaltic materials have low strength and very light. For this reason, they have been choosed as packing material, however are not suitable for using in construction of art structure as a cement agregate.