Kronik lenfositik lösemi/lenfoma olgularında p53 ekspresyonunun ve TP53 mutasyon varlığının prognoz ile ilişkisi
The effect of p53 expression and TP53 mutations on the prognosis of chronic lymphocytic leukemia/lymphoma
- Tez No: 339743
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik lenfositik lösemi/lenfoma (KLL) erişkin bireylerde en sık görülen lenfoproliferatif hastalıktır. Bu çalışmanın amacı KLL tanısı almış hastaların doku örneklerindeki p53 ekspresyonu ve TP53 mutasyon durumu ile prognozları arasında bağlantı olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışma kapsamında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Patoloji Anabilim Dalı?nda 2000-2013 yılları arasında KLL tanısı almış? 51 hastanın 54 biyopsi örneği yeniden değerlendirilmiştir. Hastaların klinik ve demografik verileri hasta veri tabanından elde edilmiştir. Yapılan incelemede biyopsi örneklerinde proliferasyon merkezlerinin tüm biyopsi alanına oranı yarı kantitatif olarak değerlendirilmiş ve seçilen temsili bloklardan elde edilen kesitlerde immünohistokimyasal yöntemle p53 ekspresyonuna bakılmıştır. Daha sonra p53 ekspresyonu %5 ve üzerinde olan örneklerden DNA izolasyonu yapılmış ve TP53 geninin 5-9. ekzonlarının dizi analizi gerçekleştirilmiştir. Hastalar RAI evrelerine göre düşük ve yüksek olmak üzere iki gruba ayrıldığında düşük evreli hastaların genel sağkalım sürelerinin yüksek evreli hastalara göre daha uzun olduğu görülmüştür (p= 0,030). Ancak, proliferasyon merkezi oranı, p53 ekspresyon düzeyleri, kan lökosit, hemoglobin, mutlak lenfosit, trombosit düzeyleri ile hastaların genel sağkalım süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki gösterilememiştir. Çalışılan örneklerden 10 tanesinden sekans analizi elde edilebilmiştir. Bu 10 örneğin 2?sinde 154. kodonda 154GGC>GGT değişimi saptanmıştır. Sonuç olarak kısıtlı sayıda örneğin değerlendirildiği bu çalışmada immünohistokimya yöntemiyle gözlenen yüksek p53 ekspresyonu ve moleküler çalışmalarda saptanabilen TP53 mutasyonu arasında bağlantı tespit edilememiştir. Literatürde KLL seyrinde TP53 gen anomalilerinin önemine işaret eden çalışmaların artmasıyla p53 mutasyon analizinin rutin bir inceleme yöntemi haline gelebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Chronic lymphocytic leukemia/lymphoma (CLL) is the most common lymphoproliferative disease in adults. The aim of this study is to find out if the expression of p53 and/or p53 mutation status is related to disease prognosis. In the scope of this study, 54 biopsy specimens from 51 patients (50 of them are lymph node, others are spleen, tonsil, orbita and liver) diagnosed as CLL in Hacettepe University Department of Pathology in 2000-2013, were re-evaluated. The clinical and demographic data of patients were obtained from our patients? database. Biopsy samples were assessed semi-quantitatively for the percentage of proliferation center/total biopsy area (PM/TBA) and an immunohistochemical study was performed on representative blocks of tissues for p53 expression levels. DNA was isolated from samples with high (?%5) p53 expression and the sequence analysis was performed for exons 5, 6, 7, 8 and 9 of TP53 gene. When the patients are divided into two categories according to the RAI stages as high and low (stage 0, 1, 2 vs stage 3, 4) it was seen that patients with low RAI stage have a better prognosis than those with high stages (p=0,030). However there is no statistically significant correlation between overall survival and PM/TBA ratio, p53 expression levels, blood leukocyte, absolute lymphocyte, platelet and hemoglobin counts. P53 sequences could be obtained from 10 cases due to poor quality of DNA extracted from formalin fixed paraffin embedded samples. Among these 10 cases 2 had a GCC>GGT nucleotide change on codon 154. As a result, in this study where a limited number of cases could be assessed, no correlation could be shown between high expression levels of p53 observed with immunohistochemistry and presence of TP53 mutations. In the light of the studies emphasizing the importance of the effect of TP53 abnormalities on CLL prognosis, we foresee that TP53 mutation analysis may be a routine test with newly developed next generation sequencing techniques.