Hatay (Serinyol-Karaçay) bölgesi dere sedimanlarında CU-Pb-Zn dağılımları ve altınlı plaserlerin metalojenik incelenmesi
- Tez No: 33976
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
XI ÖZ Hatay ili Antakya ilçesinin batı - kuzeybatısında yer alan ve Serinyol - Karacay arasında kalan yaklaşık 400 kme 'lik alanı kapsayan çalışma alanında, üst Kretase yerleşim yaşlı Kızıldag ofiyolitik seri, Miyosen ~ Pliyosen yaşlı birimlerle Kuvaterner yaşlı yamaç molozu - alüvyon yer alır. Bölgede yüzeyleyen ofiyolitik seri; tektonitler, kümü 1 at lar ve diyabaz dayklarmdan oluşur. Çalışma alanın tamamından derlenen yaklaşık 300 adet dere kumu numunesi Cu-Pb-Zn elementleri için analiz edilmiştir. Analiz sonuçların istatistiksel olarak, matematik ve grafik yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Bu çalışma sonucunda tespit edilen anomali sahaları tahkik edilerek anomalinin sebebi araştırılmış ve anomalilerin kaynağının Kisecik altın içeren sülfid cevherleşmesi olduğu tespit edilmiştir. Kisecik yatağından beslenen dere sediman larınm oluşturduğu taraça ve alüvyonlar içerisinde plaser bir yatak olup olmadığını araştırmak üzere bate çalışması yapılmıştır. Toplanan 130 adet bate numunesi yıkandıktan sonra binokülerde incelenmiş ve sonra da kimyasal analize tabi tutulmuştur.Bu çalışma sonucunda altının kaynağı bulunmasına ragmen, plaser bir yatak oluşturacak boyutta konsantrasyon vermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT The studied area that covers about 4-00 kilometer square take place within Serinyol and Karaçay town at the West Northwest of Antakya. The area are covered by Kxzxldag ophiolite of Upper Cretaceous age, sedimentary units of Miocene - Pliocene and Quaternary aged alluviums and colluviums. The ophiolite rocks cropping out at the area are composed mainly by tectonites, cumulates and sheeted dikes of diabases. The studied area are sampled throughly and about 300 sand samples were analyzed chemically for Cu, Pb, and Zn elements. The results of anomalies were statistically treated and interpreted either graphically or mathematically. The anomalies obscured after this study are also investigated and the cause of the anomaly were determined. The Kisecik gold bearing sulphide occurrence? fall in these anomalies In order to investigate a placer deposits at the river banks or alluviums that might be derived from the Kisecik gold bearing sulfide occurrences a series of Bate study were carried on at the Miocene Sedimentary rocks and alluvium deposits below the Kisecik outcrops. About 130 samples that were collected from these units were washed by bate and studied under Binocular, and analysed later on chemically. The result of these study shoved that although there are a gold source at the area, consecrates derived from these sources was not enough for a bonanza.