Öğretimi ayrıntılama kuramına dayalı olarak tasarlanan internet temelli uzaktan öğretim uygulamasının üniversite öğrencilerinin akademik başarısına ve kalıcılığa etkisi
Effect of internet based distance education application designed according to elaboration theory on academic achievement of university students and retention of learning
- Tez No: 339773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. OĞUZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Araştırmanın genel amacı, Öğretimi Ayrıntılama Kuramı'na göre hazırlanan internet temelli uzaktan eğitimin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisini belirlemektir.Araştırmada 2x3'lük (2 faktörlü) bir karışık desen (split-plot) kullanılmıştır. Desendeki 2 düzeyli birinci faktör 2 ayrı deneysel işlemi (geleneksel yöntemle öğrenim gören Kontrol Grubu - GK, ÖAK'ye dayalı internet temelli uzaktan eğitim yöntemiyle öğrenim gören Deney Grubu - GD), desendeki 3 düzeyli ikinci faktör ise deneysel işlem öncesi ve sonrası ölçümleri (öntest, sontest, kalıcılık testi) göstermektedir. Araştırma kapsamında geliştirilen başarı testinin çalışma grubunu Çukurova Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 4. sınıfa devam eden toplam 49 (Deney Grubu: n=27 ve Kontrol Grubu: n=22) öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında geliştirilen ?Web Tasarımı? Dersinde ASP Kullanımına İlişkin Öntest, Sontest ve Kalıcılık Testi veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.Bu çalışmada yansız bir seçimle 1 Deney ve 1 Kontrol Grubu belirlenmiş, bu gruplardan Deney Grubu'nda öğretim, ÖAK'ye dayalı hazırlanan internet temelli uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu grupta bu kuramın belirlediği öğretim stratejilerinin kullanılmasında internetten faydalanılmış, böylece dersler ?ÖAK'ye dayalı hazırlanan internet temelli uzaktan eğitim yöntemiyle? işlenmiştir. Deney Grubu'nda yapılan öğretimde internet temelli uzaktan eğitim verilmiştir. Kontrol Grubu'nda ise öğretim geleneksel yöntem olarak adlandırılan yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bu süreç yaklaşık 5 hafta sürmüştür. Verilerin analizinde tek faktörlü kovaryans analizi (One Factor ANCOVA), frekans (f) ve yüzde'den (%) yararlanılmıştır.Öğretimi Ayrıntılama Kuramı çerçevesinde geliştirilen internet temelli uzaktan eğitim çokluortam materyalleri ve kullanılan yöntemler ile gerçekleştirilen öğrenmenin öğrencilerin sontest başarı düzeyleri arasında bulunulan grup bakımından anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir.Öğretimi Ayrıntılama Kuramı çerçevesinde geliştirilen internet temelli uzaktan eğitim çokluortam materyalleri ve kullanılan yöntemler ile gerçekleştirilen öğrenmenin öğrencilerin kalıcılık başarı düzeyleri arasında bulunulan grup bakımından anlamlı bir farka neden olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The general aim of the research is to determine the effect of internet based distance education prepared within the framework of Elaboration Theory (ET) on achievement of students.2x3 (2 factors) Split-plot mixed design was utilized within the research. First factor including 2 levels within the research design displays 2 different experimental procedures (Control Group receiving instruction within the settings of traditional method - GC, Experimental Group receiving instruction within the settings of internet based distance education designed according to ET - GE), on the other hand, second factor including 3 levels within the research design displays measurements done before and after experimental procedure (pre-test, post-test, retention test). The study group of the achievement test developed within the scope of the research consists of totally 49 4th grade undergraduate students (Experimental Group: n=27 and Control Group: n=22) enrolled in Çukurova University. Pre-Test, Post-Test and Retention Test developed within the scope of the research regarding ASP Usage in ?Web Design? Course were utilized as data collection instruments.Experimental Group and Control Group were assigned randomly in this research. Instruction in Experimental Group was carried out with internet based distance education method prepared according to ET. Instructional strategies mentioned in ET were utilized within internet setting; therefore, courses were carried out with ?internet based distance education method prepared according to ET?. On the other hand, instruction in Control Group was carried out with traditional method. These procedures lasted approximately 5 weeks. One Factor ANCOVA, frequency (f) and percentage (%) were utilized in the analyses of data.It was found out that there is a statistical significance in post-test achievement levels of students in favour of instruction carried out internet based distance education multimedia materials developed within the framework of ET and methods utilized in terms of groups.It was found out that there is not a statistical significance in retention test achievement levels of students in favour of instruction carried out internet based distance education multimedia materials developed within the framework of ET and methods utilized in terms of groups.