Lazer tekniği ile üretilen katkılı bssco süperiletkenlerin fiziksel özelliklerinin araştırılması
Investigation of the physical properties production of substituted bscco superconductor by laser technique
  1. Tez No: 339771
  2. Yazar: HAKAN GÜNDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK, YRD. DOÇ. DR. BERDAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Physics and Physics Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, Lazer Floating Zone (LFZ) tekniği ile üretilen BSCCO süperiletkenine Yb katkılayarak, Bi- 2212 fazını tek faz olarak sentezlemek, Yb katkılı BSCCO süperiletkenlerinin yapısal, elektriksel, ve magnetik özelliklerini incelemektir. Birinci kısımda süperiletkenlerin yapısı ve fiziksel özellikleri ile ilgili olarak, bazı teorik bilgiler, diğer kısımlarda ise hazırlanan numunelerin yapısal ve magnetik özellikleri verilmiştir. Yb katkılı malzemelere ait süperiletkenlik özellikleri, XRD, SEM, R-T, M-T, M-H ve mekanik sertlik sonuçları analiz edilerek yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, Yb katkı oranının artması ile yapının süperiletkenliği ve fiziksel özelliklerini olumsuz olarak etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce BSCCO superconductors substituting of Yb by Laser Floating Zone Melting (LFZ) technique to investigate its structural, electrical and magnetic properties. In the first section, the physical properties of superconductors and some theoretical knowledge have been introduced. In the other sections, the structural and magnetic properties of the prepared BSCCO samples have been presented. The properties of Yb substituted superconductors have been analyzed by using XRD, SEM, R-T, M-T, M-H curves and mechanical stress. The results show that the physical and superconducting properties of structure gradually decreases with increasing of Yb content.