Gaziantep Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Polikliniğine gönderilen adli psikiyatrik olgularda sosyodemografik, klinik ve suça ilişkin özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of sociodemographic, clinical and crime-related features in forensic psychiatric facts sent to Gaziantep University Forensic Medicine Department Polyclinic
- Tez No: 709783
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BARANSEL ISIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na adli makamlar tarafından gönderilen olguların sosyodemografik özellikleri, gönderilme nedenleri, psikiyatrik tanıları, kullanılan tanı ölçekleri, madde kullanımı ve tekrarlayıcı suç öyküsü, yapılan konsültasyonlar, değerlendirme sonucu oluşan tıbbi kanaatler ve suça ilişkin özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız hakkında adli rapor düzenlenmiş hasta dosyalarının incelendiği retrospektif, tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmanın evreni, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Polikliniğine yönlendirilen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, 01.01.2014-31.12.2020 tarihleri arasında hakkında rapor düzenmiş olan 1444 olgudan oluşmaktadır. Olguların tıbbi dosyaları, gelen, gönderilen evrak kayıtları ve adli raporları geriye dönük olarak incelenmiştir. Olguların tanı ve suç türleri ile eğitim, ikamet bölgeleri, göç durumları, yaş grupları, gönderilme nedenleri, gönderen kurumlar, tanılar, tıbbi kanaatler, uyuşturucu madde kullanım durumları, tekrarlayıcı suçluluk ile arasındaki ilişki incelendi. Tanımlayıcı istatistikler kategorik değişkenler için sayı veya yüzde ile verilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ile test edilmiştir. Analizlerde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intoduction and Aim: In this study, it is aimed to examine the sociodemographic characteristics of the cases sent to Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine by the forensic authorities, the reasons for their referral, their psychiatric diagnoses, the diagnostic scales used, the history of substance abuse and repeated crime, the consultations, the medical opinions resulting from the evaluation, and the characteristics of the crime. Materials and Methods: Our study is a retrospective, descriptive study in which the patient files for which forensic reports were examined. The universe of the study consists of 1444 cases who were referred to Gaziantep University Faculty of Medicine Forensic Medicine Polyclinic and met the inclusion criteria and prepared a report between 01.01.2014-31.12.2020. The medical files, document records and forensic reports of the cases were examined retrospectively. The relationship between diagnosis and crime types, education, residence areas, immigration status, age groups, reasons for sending, sending institutions, diagnoses, medical opinions, drug use, and repeated delinquency were examined. Descriptive statistics are given as numbers or percentages for categorical variables. Relationships between categorical variables were tested with the chi-square test. SPSS 22.0 package program was used in the analysis.