Assessing the integration of historical stratification with the current context in multi-layered towns. Case study: Amasya
Çok katmanlı kentlerde tarihsel katmanlaşmanın günümüz bağlamı ile bütünleşmesinin değerlendirilmesi. Örnekleme çalışması: Amasya
  1. Tez No: 339829
  2. Yazar: LEYLA ETYEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmanın ana konusu, devamlı yerleşim süreci sonucu ortaya çıkan çok katmanlı tarihi kentlerdir. Bu düzenli yerleşim sürecinin günümüz kentine yansıması farklı dönemlere ait fiziksel kalıntılar sayesinde olur. Bu geçmiş dönemlere ait öğeler ancak güncel kentsel bağlamla bütünlük sağlanarak korunabilir. Yani, çok katmanlılığın devamlılığı ancak geçmiş dönemlere ait öğelerin güncel bağlamla bütünleşmesiyle sağlanabilir.Böylece bu tezin ana hedefi tarihsel katmanlaşmanın günümüz kentiyle olan bütünleşmesinin fiziksel, görsel, fonksiyonel, sosyal ve yönetimsel içeriklere göre değerlendirilmesi için bir yöntem geliştirmektir. Sonuç olarak bu çalışmanın esas amaçları çok katmanlılığın güncel kentle bağlantılı olarak anlaşılması ve değerlendirilmesidir. Böylece ayrıklaşmanın sebeplerini ortaya çıkarmak ve güncel kentle yeniden bütünleştirmenin strateji ve araçlarının tanımlanabilmesi için bir temel sağlamak mümkün olacaktır.Bu amaca yönelik olarak tez iki ana kısımdan oluşmaktadır; birinci kısımda tarihsel katmanlaşma ve bu tarihsel katmanlaşmanın güncel bağlamla olan bütünleşmesinin değerlendirilmesi için fiziki kalıntıların günümüz kentiyle olan bütünleşmesini sağlayan etkenler tartışılarak bir yöntem önerilmekte ve sözü edilen yeniden bütünleştirme stratejileri ve araçlarını tartışılmaktadır. İkinci kısımda ise bu yöntem çok katmanlı bir tarihi Anadolu kenti olan Amasya örneği üzerinden yapılan analiz ve değerlendirmelere dayanılarak uygulanmaktadır.Bu tez tarihsel katmanlaşmanın günümüz kentiyle olan bütünleşmesinin değerlendirilmesi için geliştirilen yöntemin Amasya örneği üzerinde uygulanmasından ortaya çıkan sonuçlara göre değerlendirilmesiyle sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada ortaya konulan yöntem farklı dönemlere ait kentsel öğelerin ayrıklaşmasına neden olan etkenleri ortaya çıkarmak için bir başlangıç adımı olmasının yanı sıra aynı zamanda gelecekteki muhtemel yeniden bütünleştirmeci tasarım stratejileri ve yöntemleri vasıtasıyla kent planlama ve yönetim süreçlerinde makul kararlar alınmasına yön verebilir.
Özet (Çeviri)
The major subject of this study is the multi-layered historical towns which are the outcome of continuous inhabitation process. This continuous inhabitation is reflected in the current town by the physical remains belonging to different periods. These remaining elements of the past periods can be conserved, as long as they become an integral part of the current urban context. Thus, sustaining the multi-layeredness requires sustaining the integration of the remaining elements of the former periods with the current context.Thereupon, the main aim of the thesis becomes to develop a method for assessing the integration of historical stratification with the current town in accordance with the physical, visual, functional, social and managerial aspects. Consequently, the main concerns of this thesis are understanding and assessing the historical stratification together with its integration with the current town. This makes possible to expose the factors of disintegration which can provide a basis for defining the strategies and tools for their reintegration with the current urban context.With regard to this aim, the thesis is composed of two parts. In the first part a method for the assessment of the integration of historical stratification with the current context is proposed by considering various factors affecting the integration. It also covers a preliminary discussions on re-integration tools and strategies. In the second part, the proposed method is applied on the case of Amasya which is a multi-layered historical Anatolian town in Turkey. Following this, a preliminary discussion on possible reintegration strategies and tools for the case of Amasya is carried on.The thesis concludes with a general evaluation of the method developed in this thesis for the assessment of the integration of the historical stratification with the current town based on the outcomes of the implementation of the proposed method on the case of Amasya . The method developed in this thesis can be regarded as an initial step for revealing the factors effecting integration of the remains of past periods forming up the historical stratification in multi-layered towns, which can lead to the future possible re-integration strategies and tools in order to provide their sustainable conservation.