Assessing the integrity of the historic layers of a multi-layered settlement to the current urban context: The case of Ankara
Çok katmanlı bir yerleşimin tarihi katmanlarının günümüz kentsel bağlam ile bütünlüğünün değerlendirilmesi: Ankara örneği
- Tez No: 902045
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 507
Özet
Eski çağlardan beri sürekli yerleşim yeri olan, tarihi sürekliliğin fiziki izlerini taşıyan kentler“çok katmanlı”sıfatı ile tanımlanır. Mevcut bağlam ve önceki katmanlar arasındaki bağlantılar, bir yerleşimin fiziksel zenginliğine katkıda bulunur ve kentsel bağlamı değerli kılar. Bu bağlantılar kaybolmaya başladığında, farklı tarihsel dönemlerin izleri bir bütünün parçası olarak algılanmamaktadır ve bu sebeple de korunması sağlanamamaktadır. Dolayısıyla tarihsel sürekliliğin korunması, katmanlar arası bütünlüğün sürdürülmesine bağlıdır. Bu doğrultuda bu tezin amacı, tarihi katmanların mevcut bağlamla bütünlüğünü anlamak ve değerlendirmektir. Bu kapsamda, tarih öncesi çağlardan beri yerleşim yeri olan ve bu nedenle çok katmanlı bir kent olma özelliği taşıyan Ankara, çalışma alanı olarak seçilmiştir. Tezin amacına ulaşmak için ilk adım Ankara'nın katmanlaşmasını anlamak ve Coğrafi Bilgi Sistemleri aracılığıyla mekansal gösterimini gerçekleştirmektir. Ayrıca, katmanların bütünleşme düzeylerini değerlendirmek ve stratejiler geliştirmek için, koruma ve şehir planlama literatüründen parametreler tanımlanarak fiziksel, işlevsel, görsel ve bilgisel bütünleşmeyi değerlendirmek için yeni bir çerçeve üretilmiştir. Sonuçlar, tarihsel katmanlaşmayı sürdürmek için şehir ölçeğinde bir bütünleşme değerlendirmesi ve strateji geliştirme çerçevesi oluşturmanın önemini ortaya çıkarmıştır. Tarihsel katmanlaşmanın günümüz kentiyle bütünleşmesini sağlamada alanların erişilebilirliği, kentlinin kullanımını ön planda tutan işlevsellikleri, görsel olarak algılanabilirliği ve kentliye bilgi sağlayabilme potansiyelleri öne çıkmaktadır. Önerilen çerçeve, tarihsel katmanlaşmanın mevcut bağlamla bütünleştirilmesine ilişkin daha ileri çalışmalara katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The towns which have been continuously inhabited since old times, resulted in possessing physical traces of historical continuity are referred as“multi-layered”. Connections between current space and previous layers contribute to physical richness of a town, signifying the value of an urban context. When these connections start being lost, the traces of distinct historical layers are not perceived as part of a whole and their conservation cannot be achieved. Thus, conserving the historical continuity depends on sustaining the integrity between the layers. Accordingly, the aim is understanding and assessing the integrity of historic layers with the current context. Hence, Ankara is chosen as the study area, inhabited since pre-historic times and thus characterized by being a multi-layered town. To achieve this, the first step is understanding the layering and achieving its spatial representation by using Geographical Information System. Also, to assess the integration levels of the layers and provide strategies, a new framework is produced to assess the physical, functional, visual and intellectual integration by defining parameters from conservation and city planning literature. The results showed the significance of creating a city-scale integration assessment and strategy development for sustaining historical stratification. In ensuring the integration of historical stratification with the contemporary city, the main strategies are accessibility of the areas, their functionality prioritizing the use of the inhabitants, their visual perceptibility and their potential to provide information to the citizens. The proposed framework could contribute to further studies on the integration of historic layers with the contemporary city.