Tütün (Nicotiana tabacum L.) Anter kültüründe genotip ve besi ortamının hoploid bitki oluşumuna etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 33984
  2. Yazar: MEHMET ALİ SAKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
V ÖZ Tütün (Nicotiana tabacum L.) anter kültüründe genotip ve besi ortamının haploid bitki oluşumuna etkisini saptamak amacıyla sürdürülen bu araştırmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan 20 genotipten alınan anterler iki -Farklı besi ortamında (MS ve N^) kültüre alınmıştır. Araştırma sonuçları, reaksiyon gösteren anter oranı ve rejenerasyon oranının büyük ölçüde genotipik etki altında olduğunu, reaksiyon gösteren anter oranı açısından MS ortamının N& ortamına göre daha üstün olduğu, rejenerasyon oranı açısından ise ortamlar arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık olmadıkı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study was conducted to determine the effects of genotypes and nutrient media on haploid production from anthers of tobacco (Nicotiana t aba cum L.). In the study, the anthers of 20 genotypes of tobacco originating from different regions of Turkey were cultured in two different nutrient media (MS and N&). The results of the study showed that both freguency of responding anthers and regeneration rate were significantly influenced by genotypes. MS- Medium was more effective than N/,-Medium in frequency of responding anters while the media studied did not significantly differ in regeneration rate.