Atatürk barajında enjeksiyon çalışmaları
  1. Tez No: 33982
  2. Yazar: MEHMET EMİN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZ Bu çalışma Atatürk Barajının enjeksiyon uygulamalarında, baraj yapısı altındaki formasyonların gerek taşıma gücünü arttırmak ve gerekse geçirimsizliğini sağlamak amacıyla yapılan konsolidasyon enjeksiyonları, sızdırmazlık zonu oluşturmak için yapılan perde enjeksiyonları, perdeden ve çevresinden kaçacak suların kaldırma etkisiyle hasara uğraması gibi mühendislik jeolojisi incelenmiştir. Bölgenin jeolojik yapısına bağlı olarak yeraltındaki süreksizliklerin giserilmesi için yapılan iyileştirmeler, enjeksiyonun sağlıklı yapılabilmesi için gerekli olan makina ve ekipmanlar ile enjeksiyonda kullanılan katkı maddelerinin yapıları incelenmiş, araştırma yapılmıştır. Arazide yapılan uygulamalar yerinde takip edilmiş istenilen verimin elde edilebilmesi için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Sonuçta enjeksiyon uygulamalarında problemlerin iyi tesbit edilmesi, uygun çözümler bulmak amacıyla çalışmalar yapılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this research is to make and to evaluate the consolidation groutings in order to increase the bearing capacity of formations, under the dam's structure, to prove impermeabilities of materials and curtain groutings to create an unlpermeable zone during grouting works in Atatürk Dam and to investigate the geotechnical properties of these formations. In this research, remediations that are made to prevent discontinuities under the ground, machines and equipments used during grouting works and structural features of additive materials have been studied. As conclusion this research has been made in order to establish problems in grouting applications and to find appropriate solutions for them. XII