Çukurova koşullarında sulanabilen alanlarda keten (Linum usitatissimum L.) de uygun sıra arası mesafenin saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 33985
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
IV ÖZ Çukurova koşullarında farklı sıra arası mesafelerinin ketenin önemli agronomik ye fizyolojik özelliklerine olan etkileri ve bunların verimle olan ilişkilerinin incelendiği bu çalısına; Çukurova Üniversitesi. Ziraat Fakültesi. Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanı 'nda. 1991-1992 yetiştirme yılında tesadüf blokları deneme deseninde. üc tekrorlamalı olarak yapılmıştır. Çalışmada, yörede bölge çeşidi olarak yetiştirilen yerli keten çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Sıra arası mesafeleri lOcm. 1.5cm. 20cm. 25cm, 30cm, 35 cm. 40cm. 45cm ve 50cm olarak 9 farklı sıra arası mesafe alınmıştır. Parsel boyu uzunluğu fim ve her parselde 6 sıra olacak şekilde ekim yapı lnıışt ir. Çalışmada. Sıra arası mesafelerin dal sayısı, kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı, yag içeriği, tane+sap verimi sap verimi ve tane verimi üzerine etkili olduğu ; bitki boyu teknik sap uzunluğu ve bin tane ağırlığı üzerinde önemli etkisi olmadığı bulunmuştur. En yüksek tane verimi 157.3 kg/da ile 10 cm sıra arası mesafeden, en az tane verimi ise 100.0 kg/da ile 50 cm sıra arası mesafeden alınmıştır. Sıra arası genişledikçe tane veriminin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was made in t Vie experimental area of Field Crop Department of Agricultural Faculty of University of ÇUKUROVA during winter season in 1991-92. The trial was set on Randomized Block Design with three replications. In this study native flax cv. was used as material which is adapted to Çukurova region. Native flax cv. was sown 9 different row spacings as respectively 10 cm. 15. cm. 20 cm, 25 cm, 30 cm. 35 cm, 40 cm. 45 cm, 50 cm. Plot lenght was 6 m and each plot had 6 lows. In this study, number of branches, number of capsules, number of seeds per capsule, oil content, seed + stem yield, stem yield and seed yield were efected by different row spacings: but plant height, technical stem lenght and 1000 seeds weight were uneffected by different row spacings was found. The highest seed yield was obtained from treatment of 10 cm row spacing with 157.3 kg/da. The lowest seed yield was obtained from treatment of 50 cm row spacing with 100 kg/da.