Performance of the food, beverage, tobacco sector firms in Istanbul Stock Exchange at the pre-crisis and crisis period
Istanbul Menkul Kıymet Borsası?ndaki yiyecek, içecek, tütün sektörü firmalarının kriz öncesi ve kriz dönemlerindeki perfromansı
- Tez No: 339845
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE SÖZER ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kriz konusu finans dünyasında önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle finans alanının en çok araştırılan bölümlerinden biri olmuştur. Kriz öncesi ve sonrası değerlemesi konusu en ilgi çekici araştırma alanlarında biridir. Bu yoğun araştırmaların bir sonucu olarak birçok karşılaştırma yöntemi geliştirilmiştir. Bu tezin amacı IMKB' deki halka açık şirketlerin krizden önceki ve sonraki performans değerlemesidir. Krizin nedenleri ve etkilerinden de bahsedilmiştir.Paired samples t testi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda Sınai Endeksi' nde işlem gören halka açık, yiyecek, içecek ve tütün sektöründeki yirmi şirket üzerinde uygulanmıştır. Uygulamadan alınan sonuçlar bu şirketlerin net çalışma sermayesi ve özsermaye gibi değişkenler açısından 2008 krizinden etkilendiklerini göstermiştir.Sonuçlar gösteriyor ki, kriz kısa dönemde firmaların mali durumlarını kötü etkilerken; uzun dönemde firmaların mali durumlarının eskisinden daha da iyi olmalarına neden olmuştur. Mortgage krizi pek çok krize, özellikle de güçlü bir borsa krizine dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
In finance world, crisis subject is of crucial interest. Therefore it is one of the most scrutinized fields of finance. Comparison before and after the crisis is one of the most attractive areas for research. As a consequence of this diligent research, many methods of comparison have emerged. The objective of this study is to examine the performance of the public firms in ISE before and after crisis. The causes and results of the crisis are also mentioned in the study.The paired samples t test is applied on twenty publicly held companies in the Industrial Index of the Istanbul Stock Exchange, from food, beverage, drink sector. The results of the comparison obtained from the application indicate that firms are affected by the 2008 financial crisis according to some financial data such as net working capital and equity capital ratios.Results show that while the crisis was impacting financial positions of firms negatively in the short term, the crisis has led to the improvement of the financial status of firms in the long-term. Mortgage crisis was converted to variable crises especially a strong stock exchange crisis.