Tuzluluk stresinin bazı nohut çeşitlerinde çimlenme, bitki gelişimi ve simbiyotik sisteme etkisi
  1. Tez No: 33986
  2. Yazar: SAİM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN ENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
xmt iv ÖZ Bu çalışma, tuzluluk stresinin nohutun çimlenmesine, bitki gelişimine ve simbiyotik sisteme olan etkisini araştırmak için yapılmış ve nohutta etkili spesifik Rhizobium hatları kullanılarak tuzluluğa gösterilen tolerans mineral azot verilmiş bitkilere kıyaslanarak incelenmiştir. Artan tuzluluk konsantrasyonları çimlenme yüzdesini 75 mM'dan sonra düşürmüştür. Fidelerin kuru ve yas ağırlığı, radikula ve plumula boyları, vigor indeksi, kuru ağırlık stres indeksi, fide boyu stres indeksi 50 mM NaCl dozundan sonra düşmüştür. Çimlenme testleri sonuçlarına göre denenen çeşitlerden ILC-482 ile ILC-195 çeşitleri FLIP 84-19C ve FLIP 85-14C çeşitlerine göre daha iyi performans göstermiştir. Ayrıca, ILC-482 ve ILC 195 değişik toprak tuzluluğu koşullarında Rh.429, Rh.620, Rh.lQ02 Rhizobium hatları ile inokule edilerek veya mineral azot verilerek yetiştirilmiş ve tuzluluğun bitkinin gelişimi nodulasyon ve simbiyotik sisteme olan etkisi araştırılmıştır. Tuzluluk, bitkinin kök gelişimini, sürgün gelişimini, nodulasyonunu olumsuz olarak etkilemiş ve bitkinin azot içeriğini istatistiki olarak düşürmüştür. Rhizobium hatları kontrol ve % 1 NaCl tuzluluğu koşulunda her iki çeşitte de efektif simbiyoz oluşturmuştur. Kök gelişimi, sürgün gelişiminden daha fazla etkilenmiş ve mineral azot verilmesi bitkinin tuzluluktan etkilenmesini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was done to analyse affects of salt on chickpeas germination, plant growth and the symbiosis by comparing the NaCl tolerance of chickpea specific strains of Rhizobium with tolerance of chickpea plant grown either with combined N or dependent on symbiotic N fixation. Increasing salt concentration significantly reduced the percentage germination after 75 mM. Fresh and dry weight, root and shoot length, vigor index, dry weight stress index, hight stress index were reduced after 50 mM NaCl, According the germination experiment ILC-482 and ILC-195 were superior then the FLIP 84-19C and FLIP 85-14C to salinity. Two chickpea cult i var, ILC-482 and ILC-195 then grown in different soil salinity either inoculated with Rh.429, Rh.620 and Rh.1002 or nitrogen given, and the effect of salinity on modulation and symbiotic system was investigated. Salinity significantly decreased shoot and root development, nodul at i on and nitrogen content of biomass. Rhizobium strains formed an infective and effective symbiosis with both cultivar under nonsaline and 1% soil salinity. The roots were more sensitive to salinity than the shoots and mineral nitrogen decreased the sensitivity of plants.