Türkiye'de vücut dövme (tattoo) sanatı ve uygulamalarının mevcut durumunun belirlenmesi
Evaluating the condition of the existing art of body tattooing and current practices in Turkey
  1. Tez No: 339878
  2. Yazar: ŞEYDA AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN RUMİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Clothing Industry, Fine Arts, Folklore
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
İnsanoğlunun güzelleşme isteği ya da güzelliğini koruma isteği yeni değildir. İnsanoğlu tarih boyunca kendini güzelleştirmek ve farklı kılmak için sürekli arayış içinde olmuştur. Dövme uygulaması da bu arayış çabalarından birisidir. Günümüzde geleneksel anlamını hemen hemen yitirmekte olan dövme, profesyonel bir ruhla giderek yaygınlaşmaktadır. Geleneksel ve tinsel kaygılarla yapılan, yaptırılan dövme eski kalıbından sıyılarak, sanat olarak algılanmaya başlamıştır. Dövme, deri tarafından tamamıyla yok edilemeyen, boya maddelerinin, alt deri yüzeyine kadar işlenmesidir. Alt deriye ulaşmak için kullanılan makine, sivri ucuyla ciltte küçük delikler ve yarıklar oluşturur. Açılan bu delikler ve yarıklara, makine yardımıyla boya maddesi enjekte edilir. Dünya da çok yaygın bir uygulama alanı bulan dövme, ülkemizde de her geçen gün popülerite kazanarak büyümektedir. Bu düşünceden yola çıkarak Türkiye?de ki uygulamalarının mevcut durumu araştırılarak, değerlendirilmiştir. Araştırma, Türkiye?nin üç büyük şehri ve bir tatil köyünde yapılmıştır. Söz konusu yerleşim yerlerinde, 553 dövme uygulaması yaptıran ve 69 dövme uygulaması yapan kişiye anket uygulanarak yapılmıştır. Aynı zamanda, 69 uygulama salonunda gözlem yapılmıştır. Toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek değerlendirilmiş, tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrutusunda yorumlar yapılmıştır. Araştırma sonucunda; çoğunlukla gençlerin estetik ve kendini ifade etme amacıyla dövme yaptırdıkları ortaya çıkmıştır. En fazla tercih edilen dövme motifi; yazı ve simge, dövme renginin de siyah renk olduğu görülmektedir. Dövme uygulayıcılarının, dövme uygulamaları ile ilgili özel eğitim almadıkları ve hijyen anlayışlarının farklı olduğu görülmektedir. Dövme ile ilgili herhangi bir yönetmenlik, düzenleme ve denetimin olmadığı da bu araştırma sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırma sonuçları değerlendirilerek ve dövmenin Türkiye?deki mevcut durumu göz önüne alınarak, dövme sanatı ve uygulamaları için gereken standartlar, yönetmelik, kanunlar ve eğitim hakkında bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Personel care and beauty is not a new treand for human beings. Throughout history, human kind have always been trying new ways by different means to look beautiful and different. Tattooing is also one of those ways and challenges. Today tattooing is loosing its traditional concept and becoming more common with new professional spirit. Traditional tattoo with all its concerns to tattoo receivers and tattooing artists now is gradually become peeled from its old cast to be regarded as an art. Tattooing is application of dye to subdermal layers of skin which stays permanently and can't be rejected by skin later on. In order to reach subdermal layer of skin, the sharp tip of the tattooing machine needle makes small holes and openings to the skin. The machine then injects the dye thru those holes and openings to the skin. With rising tattoo application and use in the world, likewise in our country tattooing, it is also growing and become more popular. Based on this idea, the existing tattooing practices in Turkey were investigated and evaluated. This research applied in three biggest metropol cities and a Holliday village. On these locations, the questionnaires were submitted to 553 tattoo receivers and 69 tattooing artists personnel. At the same time, 69 tattooing centres were visited and observed. Using SPSS program, the collected data was analysed, evaluated, and results were presented in a table and graph layout. The discussions were based on the collected results. The study results show that; tattoos are mostly the product of aesthetic and self-expression predominantly in younger generations. The most preferred tattoo motives were writings and images, and also the most preferred color found to be black. None of tattooing artist had formal training and they had different understandings of hygiene. As a result of this study, it has also been found that there are no regulation, administration or enforcement for standards in tattooing centres. Following the evaluation of this research results and also considering the current practice of tattooing centers in Turkey. It is proposed a set of recommenditions to train, to regulate, to administrate and to enforce the standards for the art and practice of tattooing in Turkey.