Evaluation of structural analysis methods used for the design of tbm segmental linings
Tbm iç kaplama segmanlarının tasarımında kullanılan yapısal analiz metotlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 339915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Klasik metotlarla açılan tünellerin iç kaplamalarının aksine, tünel açma makinalarıyla (TBM) inşa edilen tünellerin iç kaplamaları boyuna ve dairesel yöndeki düğüm noktalarında kenetlenmiş ya da bağlanmış prekast betonarme segmanlardan oluşmaktadır. TBM iç kaplama segmanlarının tasarımı için önerilen birçok analitik ve nümerik yapısal analiz metodu bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, elastik denklem metodu ile iki boyutlu ve üç boyutlu çubuk ? yay metotlarını içeren farklı hesaplama yöntemleri incelenmiştir. Bu çalışma, betonarme segmanların niteliklerine ilaveten, boyuna ve dairesel yöndeki düğüm noktalarının mekanik ve geometrik özelliklerinin de segmanların yapısal davranışında önemli etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Contrary to the linings of conventionally driven tunnels, the linings of tunnels bored by tunnel boring machines (TBMs) consist of precast concrete segments which are articulated or coupled at the longitudinal and circumferential joints. There are several analytical and numerical structural analysis methods proposed for the design of TBM segmental linings. In this thesis study, different calculation methods including elastic equation method and two dimensional (2D) and three dimensional (3D) beam ? spring methods are compared and discussed. This study shows that in addition to the characteristics of concrete segments, the mechanical and geometrical properties of longitudinal and circumferential joints have significant effects on the structural behavior of segmental lining.