Relations between pore water pressure, stability and movements in reactivated landslides
Reaktive heyelanlarda boşluk suyu basıncı, duraylılık ve heyelan hareketleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 339916
  2. Yazar: BORA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ-SARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Geological Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Heyelan hareketleri dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ciddi boyutlarda can ve mal kaybına yol açmaktadır. Yavaş heyelan hareketleri, genellikle can kaybıyla sonuçlanmasa da, yapılarda ciddi anlamda hasara yol açabilir; kritik altyapı hizmetlerinde kesintiye neden olabilir ve oldukça masraflı stabilizasyon yöntemleri gerektirebilir. Bu tür heyelanların çoğunluğu sert kil ve şeyl türü malzemelerde yeniden kayan heyelanlardır ve yağmurun yol açtığı yüksek boşluk suyu basıncı duraysızlığın temel nedenidir. Bu çalışmada, yavaş hareket gözlenen reaktive heyelan vakalarından birkaçı seçilerek detaylı analizler yapılmıştır. Bu heyelanlar için, boşluk suyu basıncı, duraylılık ve heyelan hareketleri arasındaki ilişkiler, limit denge ve sonlu elemanlar metodları kullanılarak araştırılmıştır. Bu üç değişken arasında doğrusal olmayan ilişkiler tespit edilmiştir. Yavaş hareket eden heyelanların boşluk suyu basıncındaki değişimlere olan hassasiyeti, heyelan hareket hızındakı her 10-kat değişim için duraylılık ve boşluk suyu basıncı katsayısındaki yüzde değişimler tanımlanarak ifade edilmiştir. Bu tür ilişkiler özellikle gereken iyileştirme seviyesinin ve riskin azaltılmasının planlanmasında, örneğin stabilitenin istenilen güvenlik katsayısına yükseltilmesi ve hareket hızlarının kabul edilebilir yavaş hızlara düşürülmesi için belirli bir piyezometre ölçüm noktasında yeraltı su seviyesinin kaç metre düşürüleceğine karar verilmesinde yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Slope movements cause considerable damage to life and property in Turkey as well as in the world. Although they do not typically cause loss of life, slow landslide movements can severely damage structures, interrupt the serviceability of lifelines; and, related stabilization efforts can be too costly. Most of these slow-moving landslides are reactivated landslides in stiff clays and shales, and they are mainly triggered by rainfall induced high pore water pressures. In this study, a number of reactivated, slow-moving landslide case histories with extensive pore pressure and movement data are selected for further analysis. For these landslides, the relation between pore water pressures, factor of safety and rate of movements of the slide are investigated by using limit equilibrium and finite element methods. It is found that there is a nonlinear relationship between these three variables. Sensitivity of slow moving landslides to changes in pore water pressure is developed by defining the percent change in factor of safety and percent change in pore pressure coefficient, for 10-fold change in velocity. Such relations could especially be useful in planning required level of remediation, for example, to decide on how many meters the ground water level should be lowered at a certain piezometric location, so that the stability increases to a desired level of F.S., and movement rates are reduced to an acceptable slow rate.