İstanbul Kumkapı, Telli Odalar Sokak'ta yaklaşık son yirmi yıllık (1994-2013) değişimin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Research and evaluation of the change of Telli Odalar Street at Kumkapi, İstanbul in the last twenty years approximately (1994-2013)
- Tez No: 339920
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF MIHÇIOĞLU BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Tarihi yarımada sokaklarında gezerken birçok dönemin izlerini bir arada görmek mümkündür. Bu katmanlaşma sonucunda İstanbul gibi eşsiz bir kent ortaya çıkmıştır. Popüler kültürün etkisi kentleri yepyeni bir çehreye kavuştururken, korunması gerekli sosyal ve kültürel yapıya zarar vermektedir. İstanbul tarihi yarımadasının Marmara Denizi kıyısındaki Kumkapı, bu çok katmanlı ve çok kültürlü oluşumun gözlenmesine olanak sağlayacak zenginliktedir. Bu tezdeki çalışmalar var olan değerleri fark ettirmek ve yaşatılmasına yöneliktir. Bu çalışmada, 1994 yılında Pınar G. Özden'in yapmış olduğu 'Kumkapı Telli Odalar Sokağı'nda Bir Fiziksel Çevre Çalışması' başlıklı tezdeki analiz ve incelemeler temel alınarak, 2013 yılına kadar geçen sürede değişimin gözlenmesi ve bugünkü durumun incelenip değerlendirilmesi, ardından koruma ve sağlıklaştırma önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Tezin amacı, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemleri'ne ait, pek çok anıt eser ve sivil mimarlık örneklerinden oluşan yapıların oluşturduğu katmanları barındıran Kumkapı'da, mevcut tarihi çevre değerlerinin belgelenip, özgün niteliklerin korunması ve geliştirilerek yaşatılmasıdır. Bu bağlamda, 1994 ve mevcut duruma ait karşılaştırmalı analiz, değerlendirme ve öneri çalışmaları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to see the traces of different periods, when wandering in the streets of Historic Peninsula. Due to this stratification, a unique city like Istanbul has emeged. The effects of popular culture, transforming the appearance of cities completely, give harm to the social and cultural structures to be protected. Kumkapı, located within Historic Peninsula at the seaside of Marmara Sea, has this rich potential to be observed, presenting this multi-layer and multi-facet cultural background. The studies of this thesis is aim to raise awareness and to sustain the existing values. It is aimed to observe the changes, based on the analysis and research of the thesis of Pınar G. Özden with the title 'The Physical Environmental Study on Telli Odalar Street at Kumkapı' dated 1994, in comparison with the related analysis of 2013, then to evaluate, and finally to develop the conservation and rehabilitation proposals for the study area. The scope of this thesis is to document, to conserve the original characteristics, to develop and to sustain the existing historic environmental values of Kumkapı, which has many monumental and civilian buildings from Byzantine, Ottoman and Republican Periods. Within this context, the comparative analysis between 1994 and the existing situation, evaluation and proposal studies are realized.