Masculinity and honour perception: A case study in Tepebağ district-Adana-Turkey
Erkeklik ve namus algısı: Tepebağ mahallesi örneği Adana-Türkiye
  1. Tez No: 339921
  2. Yazar: ALTAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tez, temel olarak alt sınıftan erkeklerin erkeklik deneyimlerini ve onların namus algısını anlamaya çalışmaktadır. Erkeklerin, erkekliklerini nasıl inşa ettikleri toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini anlamada önemli bir yerde durmaktadır. Aynı şekilde, erkeklerin kadınlarla olan ilişkileri de toplumda nasıl bir erkekliğin inşa edildiğini anlamamızı sağlayacaktır.Alt sınıftan bekar erkekler, erkeklik deneyimlerini nasıl yaşamaktadırlar? Kadın erkek ilişkilerine bakışları nasıldır? Sahip oldukları erkeklik algısı ?namus,? ?şeref? gibi değerlere yaklaşımlarını nasıl etkilemektedir? Erkeklerin iktidar alanlarını belirleyen ve sınırlayan bir araç olarak ?namus,? kadın cinselliği ile ilişkilendirilir. Ancak, bu tezin de anlatmak istediği gibi, namus, temelde erkeklerin kendi aralarında kadın bedeni ve ruhu üzerinde geliştirdikleri bir tür toplumsal denetim mekanizması olarak çalışmaktadır. Kadınla ilişkili olarak görülen namus, aynı zamanda erkeklerin oyun alanlarını belirleyerek toplumsal kuralları ortaya koyar.Sınıfsal, kültürel, etnik vb farklılıklar, farklı erkeklik algılarının ve beraberinde farklı namus ve şeref algılarının ortaya çıkmasında önemli faktörlerdir. Bu çalışmada, alt sınıftan erkeklerin nasıl bir erkeklik tahayyülü içinde olduklarını, kadın erkek ilişkilerine nasıl baktıkları ve namusla ilgili algıları; Connel'in geliştirdiği hegemonik erkeklik teorisi ve erkeklik çalışan diğer yazarların perspektifleri ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis basically aims to understand lower class men?s experiences of masculinity and their perceptions of honor. How men construct their masculinities hold an important place in understanding gender inequalities. Men?s relations with women will similarly help us understand what sort of masculinity is constructed in the society.How do lower class, single men experience masculinity? How do they view the relations between genders? How does their perception of masculinity affect their approaches to values such as honor and reputation? An apparatus that determine and limit men?s fields of power, ?honor? is linked to woman?s sexuality, however, as this thesis aims to put forward, honor is basically works as a sort of mechanism of social control developed by men among themselves on the body and soul of the woman. Perceived to be related to women, honor actually determines men?s field of game and sets the social rules.Class, culture and ethnicity are important lines of differentiation in the production of different perceptions of masculinity, and important factors in determining different perceptions on honor and reputation along with them. Here, the masculinity imaginations, approaches to gender relations and honor perceptions of lower class men have been attempted to be analyzed through the theory of hegemonic masculinity developed by Connel and the perspectives of the other authors who have contributed to the field.