Biyokütlenin yavaş piroliz yöntemiyle bozundurulması ve aktif karbon eldesi
Production of activated carbon via slow pyrolysis of biomass
  1. Tez No: 339932
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, biyokütle olarak seçilen kavak talaşından kimyasal aktivasyonla aktif karbon üretimi gerçekleştirilmiştir. Aktif karbon üretiminde kimyasal, sıcaklık, emdirme süresi, emdirme oranı parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Aktivasyon deneyleri, iki farklı kimyasal kullanılarak ( ZnCl2 ve H3PO4 ), 500oC, 700oC, 800oC' de, 0,5/1, 1/1, 2/1 emdirme oranlarında, 24 ve 48 saat emdirme süresinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen aktif karbonların FTIR, SEM, BET analizleri yapılarak karakterizasyonu incelenmiştir. ZnCl2 ile (1/1) oranında doyurulmuş, yüksek yüzey alanına sahip ( 906,692 m2/g ) aktif karbon seçilerek sulu çözeltiden boyar madde adsorpsiyonu araştırılmıştır. Başlangıç pH'ı, adsorban miktarı, çözelti başlangıç derişimi ve çözelti sıcaklığı gibi parametrelerin adsorpsiyon üzerindeki etkileri gözlemlenmiştir. En yüksek giderim pH 3'te, 0,2 gr adsorban varlığında, 30 ppm başlangıç derişiminde, 60oC'de % 88,3 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, activated carbon production from poplar sawdust was carried out via chemical activation. The influences of parameters such as chemical species, temperature, impregnation time, impregnation ratio on activated carbon production were investigated. Activation experiments were carried out with two different chemical species ( ZnCl2 ve H3PO4 ), temperatures of 500oC, 700oC or 800oC, at the impregnation ratio of 0,5/1; 1/1; 2/1 and impregnation times of 24 or 48 hours. Activated carbons produced were characterized by FTIR, SEM and BET. Activated carbon which has the one of the max surface area (906.692 m2/g) is produced using ZnCl2 with (1/1) impregnation ratio. This activated carbon was used as an adsorbent for the dye removal, from aqueous solutions. The influences of pH, adsorbent dose, initial dye concentration and temperature on adsorption were investigated. The maximum dye removal efficiency was 88.3 %. This was achieved using at a concentration of 0.2 gL-1 and a solution pH of 3.