Temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasında kamu güvenliği ölçütü
Public security criterion for the restriction of the fundamental rights and freedoms
- Tez No: 339944
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BAŞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bireyler, istisnalar hariç olmak üzere, doğuştan devredilmez ve dokunulmaz temel hak ve özgürlüklere sahiptirler. Hakkın öznesi olan insanın doğası iyidir ve insan kurallara uymayı kendi menfaatine uygun bulur. Bununla birlikte, tüm insanlar tek tek iyi olamayacakları için devlet kurulmuştur. Devletin temel kuruluş amacı güvenliği sağlamaktır. Bu bakımdan, kamu güvenliğinin sağlanması için temel hak ve özgürlükler kısıtlanabilir. Bununla birlikte, temel hak ve özgürlüklerde uygulanacak kısıtlamanın istisnai ve zorunluluk oranında kalması gerekir. Keyfiliği önlemek için kısıtlamayı sınırlandıran değişik hukuki mekanizmalar geliştirilmiştir. Türk ve başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası insan hakları sözleşmelerinin kurduğu koruma mekanizmalarının birbirine benzediği görülmektedir. Bu çalışmada, pozitif hukukta yer alan koruma mekanizmalarının, ulusal yargı organları ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin içtihatlarına yansıması değerlendirilmiş ve özellikle zor davalarda temel hak ve özgürlüklerin korumasının zayıf olduğu görülmüştür. Bu noktada, egemen bir paradigma olarak çağımız bakımından taşıdığı büyük öneme rağmen, temel hak ve özgürlüklerin sanıldığının aksine kolayca kısıtlanabildiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The individuals are entitled to enjoy the inalienable and inviolable fundamental rights and freedoms. They, as subjects of the right, are good mannered and adhered to the rules for the sake of their interest. However, due to the fact that all individuals cannot be good, the state was constructed. The main reason behind founding the state is to provide security. Fundamental rights and freedoms might be restricted for public security. However, the restriction of fundamental rights and freedoms must be exceptional and proportionate. In order to obviate arbitrariness, various legal mechanisms have been developed. It has been observed that Turkish and international as well as European Convention on Human Rights protection systems are similar. In this study, the reflection on the protection mechanisms in the positive law and on the case-law of national judicial bodies and especially the European Court of Human Rights has been evaluated and it is seen that the protection of fundamental rights and freedoms is expressly weak in hard cases. At this point, it is inferred that despite the great importance of fundamental rights and freedoms as the dominant paradigm of this era, they can be easily restricted.