İklim değişikliği ve güvenlik ilişkisi: Türkiye üzerine bir değerlendirme
The relationship between climate change and security:an evaluation on Turkiye
- Tez No: 882357
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR PARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Fosil yakıt kullanımı, orman alanlarının azaltılması gibi antropojenik nedenler ile ortaya çıkan iklim değişikliği, 21. yüzyılın en önemli sorunlarından biri olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte iklim değişikliği, başta insan olmak üzere tüm canlılar ve ekosistemler üzerinde varoluşu tehdit eden ciddi bir güvenlik sorunu oluşturmaktadır. İklim değişikliği birden fazla olgu üzerinde tehdit unsuru olması sebebi ile çoklu tehdit oluşturmaktadır. Bu bağlamda iklim değişikliği, tarımsal üretimi etkilemesi sebebi ile gıda güvenliğini, sera gazı salımını azaltmak için fosil yakıt kullanımının azaltılması gerekliliği sebebi ile enerji güvenliğini, bölgesel farklılık olmakla beraber kuraklığa sebep olması ile su güvenliğini, iklimsel göç hareketliliğine neden olmakla toplumsal sorunların ortaya çıkmasına etki ederek ulusal güvenliği tehdit edici niteliğe sahiptir. Çalışma, metin analiz yöntemi ile iklim değişikliğinin güvenlik ilişkisini ve çoklu tehdit unsurlarını açıkladıktan sonra iklim değişikliğinin güvenlik sorununu Türkiye bağlamında incelemektedir. İklim değişikliğinin güvenlik bağlantısı, Kopenhag Okulu'nun güvenlik tanımlamasını salt askeri alandan çıkarıp çevre sorunlarını da güvenlik kapsamına alan yaklaşımı ile temellendirilmektedir. Çalışmanın sonucu, iklim değişikliğinin küresel olmakla birlikte Türkiye özelinde de bir güvenlik sorunu olduğunu göstermektedir. Ayrıca iklim değişikliği, güvenlik kapsamında değerlendirildiğinde olağanüstü tedbirlerin gerekliliği temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına sebep olacağını varsaymaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change, which is caused by anthropogenic causes such as the use of fossil fuels and the reduction of forest areas, is shown as one of the most important problems of the 21st century. However, climate change poses a serious security problem that threatens the existence of all living things and ecosystems, especially humans. Climate change poses multiple threats as it is a threat to more than one phenomenon. In this context, climate change threatens food security because it affects agricultural production, energy security because of the need to reduce the use of fossil fuels to reduce greenhouse gas emissions, water security because it causes droughts with regional differences, and national security by affecting the emergence of social problems by causing climatic migration mobility. The study examines the security problem of climate change in the context of Turkey after explaining the security relationship of climate change and its multiple threat elements through textual analysis method. The security nexus of climate change is grounded on the Copenhagen School's approach that takes the definition of security out of the purely military domain and includes environmental problems within the scope of security. The result of the study shows that climate change is a global security problem, but also a security problem in Türkiye. Moreover, when climate change is evaluated in the context of security, the necessity of extraordinary measures assumes that it will lead to the restriction of fundamental rights and freedoms.