Ayancık ilçe merkezinin coğrafi etüdü
Geographical study of the center of the administrative district, Ayancik
- Tez No: 339971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Araştırma konumuzu oluşturan Ayancık ilçe Merkezi: Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölüınü'nde, Sinop ili sınırları içinde yer almaktadır. Idari bakımdan Sinop ili'ne bağlı olan Ayancık, il merkezinin batısında 57 kın. uzaklıkta bulunmaktadır. Ayancık ilçesi yönetim alanı, yaklaşık 876 km.' kadardır. Bu saha doğuda Sinop, batıda Türkeli, güneyde Kastamonu ile sınırlandırılırken, kuzeyinde Karadeniz uzanmaktadır. Belediye yönetim sınırları dalıilinde kalan salıanııı yüzölçı.inıü 1 0383 ha. kadardır. Kuzeyde Karadeniz kıyısında yer alan Ayancık İlçe Merkezi'nin yerleşim sahasını ise doğudan Fabrikaüstü Tepe (299 m.), batıdan Ayancıküstü Tepe (208 m) ve güneyden Do lay Köyü sınırlandırmaktadır. Ayancık ilçesinde idari bakınıdan bir belediye teşkilatı ve 78 adet ·köy yerleşmesi olmak üzere toplam 79 yerleşme birimi bulunmaktadır. I 990 yılı itibariyle 36 543 olan ilçe toplanı nüfusunun 10 418 'i şehir, 26 125 'i de kır nüfusundan oluşmaktaydı. Araştırma sahasında tarım alanları oldukça sınırlı olup, toplam arazının %43.2'si ormanların tahrip edilmesiyle gelir sağlamayan taşlık, kayalık, aşırı eğimli ve çorak gibi alanlardan meydana gelirken, % 22.3 'ü yerleşiimiş alanlardan, %20.2'si orman, %13.6'sı çayır ve mera alanlarından oluşurken,% 0.5'lik kısmı da tarım alanları tarafından kaplanmıştır. Ekonomik faaliyetler içinde tarımın daima arka planda kaldığı Ayancık'ta, 1 928 yılında kereste fabrikasının kurulmasıyla sanayi faaliyeti önem kazanmış, buna bağlı olarak fonksiyonlar çeşitlenmiş (idari, sosyal, ticaret) böylece Ayancık, sanayi ve hizmetler sektöründeki gelişmelerle kentsel özellikler kazanmıştır. Kereste fabrikasının kurulmasıyla başlayan ekonomik gelişme 1 965'li yıllara kadar nüfus artış hızına uyum sağlamış, ancak bu tarihlerden sonra nüfusun hızla artması sonucu yörede işsizlik sorunun ortaya çıkmasına neden olarak çok miktarda nüfus başta dış ülkeler olmak üzere ülkemizin çeşitli yörelerine göç etmiştir. Günümüzde, Avrupa'da çalışan Ayancık kökenli işçilerin, ilçeye yaptıkları yatırımlarla zengin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi yoluna gidilmiş, bu özelliğı ile de Ayancık, son yıllarda adından sıkça sözettiren bir yöremiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ayancık administrative district, which forms our subject of search, exist within the boundary of Sinop and in the part of The Western Black Sea of The Block Sea Region. Ayancık which depends on Sinop with respect to administration is ata distance of 57 km to the provincial capital in the west. The administration area of Ayancık is about 876 km2 . This area is surrounded by Sinop in the east, by Türkeli in the west and by Kastamonu in the south, and The Black Sea extend in the north. The area which is in the boundaries of municipal adıninistration is about 1 038.3 ha. The dwelling area of Ayancık adıninistrative district which exists on the Black Sea shore, is surrounded by Fabrikaüstü Tepe (299 m) in the east, by Ayancıküstü Tepe in the west (208 ın) and Dolay Viiiage in the south. IV In Ayancık, with respect to administration, totally there are 79 settlement units formed by one municipal constitution population of districtwas 36 543 s; ıts 10 418 person are the urban population while 26 125 persons are rural population. In the field of search, the cultivation areas are highly restricted and % 43.2 of the total area is covered in stony, rocky, excessively inclined and waste places which do not bring profit because ofbeing destrayed by they forests; %22.3 of it is occupied whit settlement fields, %20.2 is forest, %13.6 is meadow and pasture and %0.5 iscovered with cultivation areas. In Ayancık, where the cultivation has always remained to be of less importance than the economic activities, industrial activities have gained importance with the foundation oftimbers factory in 1928; due to this development adıninistrative, social and commercial functions have been diversified, thus Ayancık has gained urban qualities with the developments in industrial and the services se ct or. The economical development which begins with the foundation of timbers factory has shown a parallelism with the speed of population increase until 1965s, but after this date the population which increased rapidly has faced the diffıculty of living and a number of the population have immigrated chiefly to abroad and the varıous districts of our country. Today, the vast patential of tourism has been appreaciated with the workers whose origns are Ayancık and who work in Europe, thus with this quality Ayancık has become a district which gets its name frequently heart.