Preconditions for successful rapprochement: A comparative analysis of the Greek- Turkish rapprochement efforts
Başarılı yakınlaşmanın ön koşulları: Yunan - Türk yakınlaşma çabalarının karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 339986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERAĞ ESRA ÇUHADAR GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan dört ayrı yakınlaşma durumunun derinlemesine bir analizini sunmaktadır. Söz konusu yakınlaşmalardan iki tanesi başarılı, diğer iki tanesi ise başarısızdır. Çalışmanın amacı, yakınlaşmanın sonucunu şekillendiren faktörleri incelemek ve başarılı bir yakınlaşma için gereken ön şartların neler olduğunu tartışmaktır. Çalışma Uluslararası İlişkiler literatürünün yanı sıra benzer çalışma alanlarının literatürlerindeki bir takım bağımsız değişkenleri incelemektedir. Anılan değişkenlerin açıklayıcı gücünü incelemek için kullanılan metot ?süreç-izleme?nin yanı sıra ilk olarak Alexander George tarafından önerilen ?yapısal-odaklanmış durum karşılaştırması?nı kullanmaktadır. Araştırma üç ayrı eksen üzerine yapılandırılmış dört yakınlaşma durumun tümünün karşılaştırılması ile sonuçlanmaktadır; yakınlaşma öncesi durumların karşılaştırılması, sürecin yakınlaşma göstergelerine olan etkisinin değerlendirilmesi ve herbir bağımsız değişkenin yakınlaşmanın sonuçlarına olan etkisinin değerlendirilmesi. Dört yakınlaşma durumunun tamamında, test edilen toplam sekiz bağımsız değişkenden ikisi,liderlik ve devlet kimliği, bağımlı değişkenin de değişmesineneden olmuştur. Öte yandan GRIT stratejisi tartışılan vakaların hiçbirisinde yakınlaşmanın sonucunu etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The current study provides an in-depth analysis of four distinct cases of rapprochements that took place between Greece and Turkey. Two of these cases concern successful rapprochements, while the other two concern unsuccessful rapprochement cases. The goal of the study is to examine the factors that shaped the outcome of the rapprochement, and discuss which the main preconditions for a successful rapprochement are. The study examines a number of independent variables, which derive mainly from the International Relations literature, as well as, other similar studies. The methodology employed in order to examine the explanatory power of these variables is structured-focused case comparison which was first proposed by Alexander George, coupled with process-tracing. The research concludes with a comparison of allfour rapprochement cases that are based on the following three different axes; a contrast of the pre- rapprochement periods, an evaluation of the impact of the process on the rapprochements? definitive indicators, and an assessment of the impact of each independent variable on the outcome of the rapprochement. Of the 8 independent variables that are put to test, it is 'leadership' and 'state identity' that are observed to be causing variation on the dependent variable across all four cases. On the contrary, the GRIT strategy did not influence the outcome of the rapprochement in any of the cases discussed.