Orta Asya'da radikal islam hareketi ve terörizm
Radical i̇slam movement and terrorism in Central Asia
  1. Tez No: 339987
  2. Yazar: DAEKEUN KANG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
11.Eylül Saldırılarından sonra Terörizm hakkında uluslararası bir mesele olarak“İslami Terörizm”e yoğunlaşılmıştır. Bu nedenle Batılılar ve ABD, El-Kaide, Özbekistan İslami Hareketi gibi uluslararası İslami Terör Örgütlerinin faaliyetini dünya gündemine getirip insanlaın dikkatlerini bu gruplara çekmiştir. Dolayısıyla, bu tez İslam Fundamentalizmi'nin gelişmesi ve bu kavramın Terörizm arası fonksiyonel ilişkisini, özellikle de Orta Asya bölgesinde yaşayanları etkileyen hareket oluşunu objektif bir şekilde incelemiştir. Hatta, bu araştırma çerçevesinde Arap dünyasından farklı olan Orta Asya İslamı'nın özel belirleyicisi ve bölgedeki faal olan İslam Fundamental Hareketi ile Terörizm arası fonksiyonel ilişkiler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
After the 9.11 Terrorism, the attention on various kinds of Terrorism has been focused on a big issue called“Islamic Terrorism”. Western countries around the world have raised their alerts on Islamic Terrorist Groups including Al-Qaeda, IMU(Islamic Movement of Uzbekistan) etc. Therefore, this thesis analyzed correlation of the process of Islamic development and Terrorism in the area for understanding objectively about Central Asia. Throughout such a analysis, this study illuminated an unique characteristic of Islam in Central Asia distinguished from Islam in Arab and correlation of Islamic Fundamental Movement and Terrorism