Spermatik damarların ligasyonundan önce l-name ve pentoksifillin verilmesinin fowler-stephens yönteminde uzun dönem testiküler fonksiyona etkisi
- Tez No: 339985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Son yıllarda intraabdominal yerleşimli testis olgularının cerrahi tedavisinde Fowler-Stephens operasyonu başarıyla uygulanmaktadır. Ancak özellikle deneysel çalışmalar olmak üzere bu operasyonun testiste atrofiye yol açtığı ve testis kanlanmasını bozduğu yönünde görüşler bildirmektedir. Çalışmamızda serum inhibin B düzeyi ölçülerek, pentoksifillin ve L-NAME uygulamasının Fowler-Stephens manevrasının uzun dönem testis fonksiyonlarına etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmamızda 40 adet preadölesan rat rasgele onarlı 4 gruba ayrılmış, sağ testisleri işleme başlamadan önce çıkarılmıştır. Grup 1'deki deneklere 50 mg/kg pentoksifillinin intraperitoneal uygulamasından 15 dakika sonra, grup 2'deki ratlara 20 mg/kg L-NAME'in intraperitoneal uygulamasından 5 dakika sonra, grup 3 te ise herhangi bir tedavi verilmeden sol testisin spermatik arteri bulunup intraabdominal olarak bağlanıp kesilmiştir. Grup 4'teki denekler ise sham grubu olarak ayrılmıştır. Deneklerin 1 ay sonunda serum inhibin B düzeyi ile testis histopatolojisine bakılmıştır. Çıkarılan testisler incelendiğinde Fowler-Stephens manevrası uygulanan gruplarda testisler belirgin olarak atrofiktir. Serum İnhibin B düzeyleri karşılaştırıldığında yine Fowler-Stephens manevrası yapılan tüm gruplarda istatistiksel olarak belirgin düşük saptanmıştır. Testislerin histopatolojik incelemesinde sham grubu dışında tüm gruplarda belirgin nekroz ve kalsifikasyon dikkati çekmektedir. Sonuç olarak Fowler-Stephens manevrası uygulanan rat testisleri fonksiyonları uzun dönemde, kısa dönem çalışmaların birçoğunun tam tersine bozulmaktadır. Beraberinde testisler belirgin atrofiye gitmektedir. Bu bozulma antienflamatuvar, vazodilatatör bir ilaç olan pentoksifillin ile NOS inhibitörü olan L-NAME'in operasyon öncesi uygulanması ile geri çevrilememektedir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, succesfully results are reported in surgical treatment of the intraabdominal testes by using two steps laparoscopic Fowler-Stephens method. But especially the experimental studies are stated that this operation causes to atrophy of the testes and worsen the circulation in the testes. In this study, it was aimed to determine the long term effects of pentoxyphilline and L-NAME in Fowler-Stephens maneuer by measuring inhibine B levels in testes functions. 40 preadolescent rat were separated into 4 groups randomly. Before the study begin, the right testes of the whole rats were removed. 50 mg/kg pentoxyphilline for group 1; 20 mg/kg L-NAME for group 2 was given intraperitoneally. Spermatic artery of left testes was ligated and separated intraabdominally, after 15 minutes in group 1 and 5 minutes in group 2. The same procedure was performed for the group 3 without using any medication. The group 4 was separeted as sham group. Serum inhibin B levels were measured and the histopatology of testes were determined at the end of the one month. It was observed that testes are atrophic in all groups performed Fowler-Stephens maneuver. Inhibin B levels were abserved decreased statistically in Fowler-Stephens maneuer groups. Except sham group, evident necrosis and calcification was observed histopatologically in all groups. As a result, on the contrary to the short term studies, the long term functions of the rat testes which was performed Fowler-Stephens maneuer are worsened. In addition to this, evident atrophy is progressed. This worsening can not be recovered by using antiinflammatory, vasodilatator drug, pentoxyphilline and L-NAME that inhibitor of NOS.