Paralel P-Aquidistante regle yüzeylerinin bazı yeni karakteristik özellikleri
  1. Tez No: 33999
  2. Yazar: MELEK BAYKUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURİ KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde diferansiyel geometriden temel kavramlara yer verildi, ikinci bölümde E3, 3-boyutlu Öklid uzayında paralel p-âquidistante regle yüzeyler tanımlandı ve bu yüzeyler ile ilgili bazı karakteristik özellikler verildi. Üçüncü bölüm yüksek lisans çalışmamızın orijinal kısmını meydana getirmektedir. Bu bölümde ortalama eğrilik ve Gauss eğriliği ile ilgili bazı yeni karakteristik özellikler bulundu. Ayrıca, paralel p-âquidistante regle yüzeyler kapalı olduğunda integral invaryantlan ile ilgili bazı ilginç sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapter.In the first chapter, the basic concepts of differential geometry have been pointed out. In the second chapter, the parallel p-aquidistant ruled surfaces are defined in the 3-dimensional Euclidean space E3 and some characteristics properties of these surfaces have been given. The third chapter is the orjinal part of this M.Sc thesis. In this chapter some new characteristics properties about the mean curvature, Gauss curvature of the parallel p-aquidistant ruled surfaces have been found. Moreover, when the parallel p-aquidistant ruled surfaces are closed, some interesting results about integral invariants were obtained.