Bir Paradoks Olarak Videoda Anlam
Meaning As a Paradox in Video
  1. Tez No: 340013
  2. Yazar: ALİ ASGAR ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bir Paradoks Olarak Videoda Anlam? konulu sanatta yeterlik tezinde, deneysel video dilinin kendi argümanları kullanılarak videoda, görsel gerçeklik, hakikat, anlam, zaman ve süre gibi kavramlar felsefi ve sanatsal bir çerçevede sorgulanmıştır. Sorgulamalar kapsamında deneysel video filmleri çekilmiştir. Kısa ve deneysel olarak çekilen video filmlerinde, yaşamın içinden gerçek mekânlar ve kurgular oluşturularak montaj teknikleriyle sanatsal video film önermelerinde bulunulmuştur. Kapsam içerisinde, konuşma dilinin, düşünme kalıplarımızı ve kendimizi ifade etme aracı olarak iletişimin biricik nesnesi olması bağlamında sorgulanmıştır. Görsel gerçekliği oluşturan kavramlar, nesneler ve doğadan alınan ter türden görsellik kendi içerisinde bir diyalektik yapı sergilememektedir. Buna rağmen görmenin dil ile ilişkisinde görülenlere yine dil ile açıklık getirmek veya anlamlandırmak zorunda kalınması dilinin diyalektik yapısından kaynaklanmaktadır. Diyalektik düşünce, analiz yapma, karar verme ve sonunda eyleme geçme süreçleri çerçevesinde yer almasından dolayı, yaşantılanarak deneyimlenen her şeyi görsel gerçekliğe ve onun yanılsamalarına sıkı sıkıya bağlamaktan kurtarır. Görsel gerçeklik nesnel nitelikleri ile insanları yaşadıkları dünyanın maddi yapısına sıkı sıkıya bağlar. Bu bağlar neticesinde bir takım yargılarda bulunulur. Yargı bir sondur, fakat gerçekliğin karşısında onu sorgulayan ve başka bir dünyanın olanaklarını sergileyen sanat ve sanat yapıtları, bu gerçekliği ve onunu yanılsamalarını kendi dili ile sorgulayarak dönüştürür. Sanat yapıtlarının sorgulamaları, gerçekliğin üzerinden hakikati arayışı ile oluşmaktadır. Hakikat sanat alanında bir sonla değil, süreçle örtüştüğü için, tam olarak adlandırılamayan, her öznede farklılıklar gösteren, zengin ve çok dilli, anlamlı bir yapı sergiler. Yazı dilinin diyalektik yapısıyla birlikte görüntünün gerçeklikle olan ilişkisi bu çerçevede sorgulanarak sanatsal video önermelerinde bulunulmuştur. Hakikatin süreç ile olan ilişkisi çekilen deneysel videolardaki akıp giden görüntülerin süreç ve süreçlerin birbiri ile olan bağlantıları içerisinde sorgulanmıştır. Nesnel görüntünün arkasında yatan imgeyi ortaya çıkarabilmek amacıyla sanatın metaforik dili kullanılarak değişmeceli anlamlar ve görüntüler üzerinden, nesnelerin arkasında yatan hakikat olgusunun ortaya çıkarılması ve sorgulanması yapılmıştır. Çekilen deneysel video filmlerinde, dijital kamera ve teknikleri de bu sorgulama süreçleri içerisine dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study entitled ?Meaning in Video As a Paradox? using the experimental language of video, the concepts of visual reality, factuality, meaning, time and duration were questioned within a philosophical and artistic framework. Throughout the study experimental video films were made. In these short experimental films which were made as fictions in real locations and using film montaging techniques, some premises about artistic video were proposed. Within the context, spoken language was questioned as the unique object of communication expressing the self and thought schemata.It was shown that visual reality, objects and any image taken from the nature bear a dialectic structure in itself. In the relationship between seeing and language, however, the obligatory use of language in order to express and load meaning to what has been observed stems from the dialectic nature of the language. The dialectic thought due to its analytical, decision making and acting processes releases us from wedding to illusions of visual reality experimented. Visual reality weds human, with his objectivity, to the materialistic/physical structure of the world he lives in. As a result of these ties he grows some judgments. Judgment is an end, yet, art and its pieces questioning the reality as well as presenting conditions for alternative worlds, transform this reality and its illusions using the language of art. The art seeks for fact through reality. As fact in art overlaps a process but end, art creates an unnamed, subjective and multilingual structure. Through questioning the dialectic structure of written language and reality-image relationship artistic video proposals were made. The relationship between fact and process was questioned in the videos in flowing pictures within the interrelations of processes. In order to derive real image behind objective image the metaphoric language of art was used through meanings and images. The experimental video films were made using digital camera and filming techniques.