Aşırı madde kaybına sahip dişlere uygulanan farklı yüzey işlemlerine tabi tutulmuş prefabrik cam fiber postların bağlanma dayanıklılığını artırmak için kök yüzeyine lazer uygulamanın etkisinin incelenmesi
Applied to the teeth with excessive loss of material subjected to different surface processes to improve the durability of prefabricated glass post connecting to evaluate the effect of the root surface of the laser application
  1. Tez No: 340027
  2. Yazar: ZUHAL GÖRÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MEŞE TANRIKULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Diş hekimliğinde dental rehabilitasyonların estetik performansı için zamana duyulan ihtiyaç önemli konulardan biri olduğu gibi, uygulanan sistemin dayanıklılığı, güvenilirliği ve basitliği çok daha fazla önem arz eder. Fiber post-kor sistemleri hekime uygulamaya hazır halde sunulmaktadır. Fiber postlar dentine benzer yapısından dolayı hem hastaların hem de hekimlerin beklentilerini karşılamaktadır. Fiber postların dentine benzer fiziksel davranışları oklüzal yükler altında oluşan stresi diş dokularına zarar vermeksizin yönlendirmesine imkan tanımaktadır. Buna ek olarak adeziv teknolojisindeki gelişmeler fiber post-kor restorasyonun klinik başarısında gözle görülür bir ilerleme sağlamıştır.Diş hekimliği teknolojileri hastalara yapılacak tedavi seçeneklerinin çok hızlı bir biçimde etkilemektedirler. Bu gelişen teknolojinin bir ürünü olan lazer uzun yıllardır diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Modern diş hekimliğinin uygulamaları için birçok klinik endikasyon bulunmaktadır..Adeziv rezin bağlantısını artırmak amacıyla bağlanacak yüzeyin ön hazırlığı düşük ve yüksek devirli döner aletler ile, air abrazyon ve lazer ile yapılmaktadır.Bu tez çalışmasında, Er:YAG lazerle pürüzlendirilmiş post boşluklarına farklı yüzey işlemlerine tabi tutulmuş cam fiber postların yerleştirilmesiyle bağlanma dayanımının artıp artamayacağı değerlendirilmek istenmiştir. Çeşitli sebeplerden dolayı çekilmiş 90 adet üst çene santral kesici dişler invitro olarak kullanıldı. 90 adet çekilmiş üst çene santral kesici dişlerin kron kısımları dişin uzun aksına dik olacak şekilde mine sement sınırından 2 mm yukarıda elmas disk ile irrigasyon altında kesildi ve dişlerin kök kanalları Endomotor v cam post sisteminin dirilleri ile genişletilerek hazırlandı. Genişletilen kanallara Er:YAG lazer özel pips uç (R14C) ile uygulandı. Kök kanallarına konulacak post yüzeyleri 4 farklı teknik (Hidroflorik asit, Cojet uygulaması, Silan uygulaması ve Al2O3) ile pürüzlendirildi. Lazer uygulanmış kök kanalları yüzey işlemi yapılmış postlar ile Kendinden Adezivli Kompozit Rezin Siman (Clearfil SA Siman) kullanılarak simante edildi. Lazer uygulanmamış/yüzey işlemi yapılmış postlar ve lazer uygulanmış/yüzey işlemi uygulanmamış postlar da simante edildi. Dişler akrilik reçine kalıplara yerleştirilerek, her bir dişten 1 mm kalınlığında 6 kesithazırlandı. 0,5 mm/dk hız ile itme bağlanma dayanıklılığı (push-out) testi uygulanan örneklerden elde edilen sonuçlar, Wilcoxon ve Freidman testi ile değerlendirildi.Çalışmamızın sonucunda cam postların adeziv simantasyonunda, lazer uygulamanın bağlanma dayanıklılığının artırılmasında etkili olduğu ve en iyi bağlanmanın silan/lazer grubunda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The time needed for esthetic performance of dental rehabilitations have become an important issue in dentistry;however, the strength, reliability and simplicity of the system in the use are even more important. Glass post-core systems are ready to use. On the hands, dentin-like appearence and structure of the posts meet the expectations of both patients and practitioners. The physical behavior of the glass posts similar dentin navigates the stresses generated beneath the occlusal loads without being detrimental to the tooth structures. Moreover, the development of adhesive technology led to a remarkable progress in the clinical success of glass post-core restorations.Dental technology is rapidly affecting the treatment options available to patients. Lasers have been used for many years in dentistry. In modern dentistry there are several clinical indications for laser applications. Adhesive resin is the link to the increase in order to connect to the surface of the preliminary preparation of the low-and high-speed rotary tools, air abrasion and laser.In the investigation 90 maxillary central incisors were extracted with different reasons were going to be used. While the value of the retantion has been examined 90 maxillary central incisors crown parts as being vertical 2 mm up toenamel cement magrin going to be prepared with diamond disk and under irrigation. Root canal were going to be enlarged by Endomotor and Glass posts systems drills as being at the same diameter. According to the enlarged canal, Er:YAG laser was applied. Glass posts surfaces be roughen up by different techniques (Hidrofloric acid, Cojet silica coating, Silane coupling agents, Al2O3 partical abrasion). Er:YAG laser irradiated teeth canal and the roughen up posts were going to be cemented to tooth canal using Adeziv Resin Based (Clearfill SA cement). Non-irradiated laser/the surfacetreatments posts and irradiated laser/no surface treatments posts were going to be cemented. All the teeth were then embeded into the acrylic resin mold and diamonssaw was used to prepare 6 sections through post dentin specimens each of 1 mm thickness. Push-out tests were performed at a cross-head speed of 0,5 mm/min.