Ülü'l Azm peygamberler ve ortak özellikleri
Ülü'l azm prophets and common aspects
- Tez No: 340088
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ülü'l Azm teriminin ne anlama geldiği ve hangi peygamberleri kapsadığı konusu üzerinde durulmuştur. Ülü'l Azm terimi açıklandıktan sonra bu terimin kapsadığı peygamberlerin özellikleri üzerinde durulmuştur. İhtilaflı olmasına rağmen genel görüşün terimin kapsadığı peygamberlerin beş tane olduğudur. Bunlar; Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed'tir. Kısaca beş peygamberin bu sıfatı kazanmasında etkili olan örnekler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The meaninig of Ülü?l Azm and which prophets it includes is mentioned. The details of those prephets? specialities are given.Despite the dispute general idea is this term includes five prophets. These are The prophet Noah, The prophet Abraham, The prophet Moses, The prophet Jesus, The prophet Muhammed. İt is mentioned shortly that why thoseprophetsare named as Ülü?l azm