Entegre yönetim sistemleri ve bir uygulama örneği
Integrated management systems and a case study
  1. Tez No: 340090
  2. Yazar: ÖMÜR ERYAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tezin temel konusunu entegre yönetim sistemleri olusturmaktadır. Entegrasyon kavramı ilebaslayan çalısma, uygulama sonuçlarını da içeren genel bir değerlendirme ile son bulacaktır.Tez, üç ana bölümden olusmaktadır.Birinci bölümde entegre yönetim sistemlerini olusturan temel unsurlar anlatılacaktır.EFQM, Kalite Yönetim Sistemleri, Çevre Yönetim Sistemleri ile ?s Sağlığı ve GüvenliğiYönetim Sistemleri bu bölümde incelenecek baslıca konuları olusturmaktadır.?kinci bölümde sistemler arasındaki benzerlikler ile farklılıklar ele alınacaktır. Daha sonraentegre yönetim modelleri incelenecektir.Üçüncü bölümde entegre yönetim uygulamalarını içeren literatür incelenecektir. Yabancıliteratürden alınan kapsamlı bir uygulama çalısması detaylı bir biçimde incelenerek, buuygulama analiz edilecektir.Tezin sonuç bölümünde yapılan arastırma sonucunda elde edilen bilgilerin genel birdeğerlendirmesi ile tez tamamlanacaktır. Yapılan çalısmanın sınırlı yerli literatüre katkıdabulunacağı ve bu alanda gelecekte yapılması olası çalısmalara ısık tutacağı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this first part, main concepts forming the integrated management systems will beexplained. EFQM, Quality Management Systems, Environmental Management Systems,Occupational Health and Safety Management Sytems are among the main topics to beexamined in this part.In the second part, the similiarities and differences between the systems will be explored.Integrated management models will be examined later in this part.In the third part, literature of the integrated management systems applications will beexamined. A comprehensive case study taken from the foreign literature will be explored indetail, and this case study will be analyzed.In the conclusion part of the thesis, a general evaluation of the findings obtained from thisstudy will be made to conclude the thesis. This thesis is expected to contribute to the limiteddomestic literature and will shed some light on the possible future studies in this field.