Kızılkaya (Trabzon-Araklı) yaylası liken florası üzerine bir araştırma
An Investigation on the flora of lichens of Kızılkaya (Trabzon-Araklı) Yaylası
- Tez No: 34013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÖNÜLOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
67 VII. ÖZET Bu çalışma, Doğu Karadeniz Bölgesi Trabzon İlinin Araklı İlçesi sınırları içerisinde yer alan Kızılkaya Yaylasında gerçekleştirilmiştir. örnekler. Haziran 1991 ile Ağustos 1992 tarihlerinde araştırma alanından top lanmıştır. Araştırma alanında en fazla tür içeren familyalar; Lecanoraceae (11), Parmeliaceae (8), Cladoniaceae (6), Lecideaceae (5)'dir. Yaygın olarak bulunan türlerde; Rhizocarpon geographicum, Lecidea speirea, Cladonia rangiformis, Cladonia crispata, Lecanora polyt- ropa'dır. Kaya üzerinde gelişen türler; Lecidea aglae, Lecidea conjluens, Rhizocarpon geograp hicum, Umbiltcaria vellea, Umbillcaria grisea, Lecanora campestris, Lecanora rupicola, Parmelia conspersa, Parmelia pulla, Diploschistes scruposus, Rinodina confragosa, Xanthoria aureola'dır. Toprak üzerinde gelişen türler; Cladonia steüaris, Cladonia digitata, Cetraria is- landica, Peltigera canind dır. Yosun üzerinde gelişen türler ise. Parmelia saxatilis, Cladonia Jurcata' dır.
Özet (Çeviri)
68 VIII. SUMMARY This study was carried the area of Kızılkaya Yaylası in Trabzon-Arakh at the Black Sea Region. The samples were collected betwen June 1991 Agust 1992. In the study area, the richest families for species were Lecanoraceae (1 1), Parmelia- ceae (8). Cladoniaceae (6), Lecldeaceae (5). The most commonly species were Rhizocarpon geographicum, Lecidea spetrea, Cladonla rangiformls, Cladonia crispata, Lecanora polyt- ropa. The species inhabiting rock were Lecanora aglae, Lecanora conjluens, Rhizocarpon geographicum. Umbilicaria vellea, Umbilicaria grisea, Lecanora campestris, Lecanora rupicola, Parmelia conspersa, Parmelia pulla, Dlplaschistes scruposus, Rinodina confra- gosa, Xanthoria aureola. The species growing on the soil were Identified as, Cladonia stellaris, Cladonia digi- tala, Cetraria islandica, Peltigera canina. The species growing on, mosses were also found as Parmelia saxalilis. Cladonia Jurcala.