Katılım bankacılığının sektördeki yeri ve finansal istikrara katkısı
Contribution of participation banking and financial stability in the sector
- Tez No: 340174
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türk bankacılık sektörü için 2001 krizi bir milat olmuştur. Çalışma da 2001 sonrası dönemde yeniden yapılanma sürecine giren Türk bankacılık sektörü için ilgili sürecin bir düzene kavuşması ve özel finans kurumlarının katılım bankası unvanına sahip olarak tanınır duruma gelmesi 2005 yılını bulmuştur. Çalışma da bu nedenle 2005-2012 dönemi için sektörün durumu ve katılım bankalarının durumu incelenmeye çalışılmıştır. Performans göstergeleri ve finansal istikrar unsurları üzerinden değerlendirilen katılım bankacılığı hakkında sektördeki durumu ve finansal istikrara katkısı üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Katılım bankacılığı sektör içerisinde performans kriterleri ve istikrar unsurları açısından değerlendirildiğinde genel olarak olumlu sonuçlara ulaşılmıştır. Ancak katılım bankaları sektördeki payları sebebi ile gereken sinerjiyi yaratamamaktadırlar. Sektördeki paylarının az oluşu piyasa da istedikleri yönde uygulamalar gerçekleştirmelerini engellemektedir. Bunun için piyasaya rekabeti arttıracak yeni katılım bankalarının girmesi alınacak olan payı arttırması yönünden önemlidir. Piyasaya giriş yapan yeni katılım bankaları ile bilinirlik artacak ve buna bağlı olarak arkasından güveni getirecektir. Piyasada payını arttırarak uygulamalar gerçekleştirebilecek konuma gelen katılım bankaları spekülatif amaçlı işlemlerin azalmasına, piyasada fonların yatırım, üretim faaliyetlerine kaymasına neden olarak finansal istikrarı sağlarken ekonomiye de gereken katkıyı yapacaktır.
Özet (Çeviri)
The 2001 crisis was a turning point for the Turkish banking sector. Working in the Turkish banking sector has entered a restructuring process in the post-2001 period, a streamlining of the process in order to attain the title of participation banks and private financial institutions have become known as the year 2005 ended arrive. Study the situation of the sector for the period 2005-2012 and therefore condition of participation banks have been studied. Save evaluated on elements of performance indicators and financial stability in banking sector and the financial stability assessments have been made on the contribution. Elements of the participation banking sector stability in terms of performance criteria and an overall positive conclusions. However, because of the participation banks in the industry to share yaratamamaktadırlar synergy. Applications in the direction they want to realize the fact that the market share of the industry at least hinders. This will increase competition in the market for new contributions to increase the share of banks, which will be important in terms of entry. Entering the market with a new awareness of participation banks will increase and consequently the confidence back. Leading position in the market, increasing its share of participation banks to perform applications decrease in transactions for speculative purposes, the investment of funds in the market, cause a shift of production activities will contribute to the financial stability of the economy while.