KOBİ'lerin Türkiye ekonomisindeki yeri ve finansal destek programları uygulaması
SMEs in Turkey's economy application and financial support programs
- Tez No: 340175
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüz ekonomik konjenktöründe KOBİlerin ekonomiye, inovasyona, Ar-Ge'ye, ekonominin bölgeler arasında dağılımına ve istihdama destekleri ile rekabet koşullarına uyumları ve uluslararası ticarete katılımları düşünüldüğünde ekonomiler içinde önemli bir güce erişmişlerdir. KOBİ'ler hem gelişmiş ülke ekonomileri hem de gelişmekte olan ülke ekonomileri içerisinde önemli ekonomik aktörlerdir. Özellikle ekonomik ve sosyal kriz dönemlerinde bu işletmelerin krizlere karşı dirençleri KOBİ'leri ekonomiler için vazgeçilemez bir güç haline getirmiştir. KOBİ'lerin ekonomik etkinliğini arttırabilmesi için bilgiye, teknolojik gelişmelere, finansal kaynaklara ve gelişmiş iş gücüne ulaşmalarının kolaylaştırılması bu yönde yaşadıkları zorlukların aşılması için özellikle devlet kurumlarının sağlayacağı destek ve teşvikler büyük önem taşımaktadır. Bu yönde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler kendi ihtiyaç ve koşullarına göre ticari önlemler almaktadır ve KOBİ'lerini küresel ekonomi içinde daha aktif işletmeler haline getirmeyi hedeflemektedirler.
Özet (Çeviri)
SMEs have become very strong in today's economies as they support innovation, R&D and employement; comply with competition conditions; and participate in international trade. SMEs are among the most important actors within both developed and developing countries economies. Especiallly during economic and social crisis periods, SMEs resistence to such crisis has made them an important power for economies.The support of state institutions-by helping them reach information, technological improvements, financial sources and advance labour force- bears a very high importance for SMEs to increase their economical activity. Both developing and developed countries are taking measures according to their needs to help this and they aim to make SMEs more active enterprises within the global economy.