Finansal kiralamada katılım bankacılığının payının artırılmasına yönelik öneriler
Suggestions to increase the share of participation banking in financial leasing
- Tez No: 703912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEB HAFSA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İslami bankacılık sistemi işleyişi bakımından ekonomik krizlerden en az etkilenen sistemlerdir. Bu ise İslami bankacılığın sisteminde kullanılan yöntemler ile gerçekleşmiştir. Bu yöntemlerden biri olan finansal kiralama yatırımcıların daha uygun maliyetlerde ihtiyaç duyduğu varlık yararlanmasını sağlamaktadır. Finansal kiralamada sadece kiracı değil aynı zamanda kiralayanında pek çok avantajı bulunmaktadır. Finansal kiralama farklı kurumlarca uygulanmasına rağmen en fazla uygulanan yer faizsiz bankacılık olarak da tanımlanan katılım bankalarında uygulanmaktadır. Katılım bankalarında ciddi bir işleyiş payına sahip olan finansal kiralama daha fazla talep oluşturulabilir. Bu talebi oluşturmak için finansal kiralama sisteminin avantajları işleyişi artırmaktadır. Fakat bazı noktalarda sistemin işleyişinde problemler ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de katılım bankacılığının yöntemlerinin konu edildiği bu çalışmanın amacı katılım bankaları nezdinde finansal kiralama yönteminin sektördeki yerini belirlemeye çalışmak ve buna yönelik katılım bankası çalışanlarının görüşlerini anlamlandırmaktır. Bu kapsamda yapılan araştırmaya katılım bankalarında çalışan 10 katılımcıya yarı yapılandırılmış görüşme soruları iletilmiştir. 5'i demografik olmak üzere 10 sorudan oluşan formdan elde edilen veriler nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde incelenmiş betimsel olarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların ifadelerinden finansal kiralamayı anlamlandırmak, finansal kiralamanın avantajları, dezavantajları, riskleri ile finansal kiralamanın katkıları ve öneriler şeklinde temalar belirlenmiştir. Katılımcıların finansal kiralama uygulamasına katılım bankalarının kuruluş dayanağı olarak görülen İslami hassasiyetleri göz ardı ederek profesyonel bir bakış açısıyla yaklaştıkları belirlenirken; avantajlar noktasında birbiriyle örtüşen ifadelere yer verdikleri dezavantajlı noktalar açısından ayrıştıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Islamic banking system is the system that is least affected by the economic crisis in terms of its functioning. This has been achieved by the methods used in the Islamic banking system. Financial leasing, which is one of these methods, enables investors to benefit from the assets they need at more affordable costs. In financial leasing, there are many advantages not only for the lessee but also for the lessor. Although financial leasing is implemented by different institutions, the most applied place is in participation banks, which are also defined as interest-free banking. Financial leasing, which has a significant operating share in participation banks, can create more demand. In order to create this demand, the advantages of the financial leasing system increase the functioning. However, at some points, problems arise in the functioning of the system. The aim of this study, in which the methods of participation banking in Turkey are discussed, is to try to determine the place of financial leasing in the sector before participation banks and to make sense of the opinions of participation bank employees. In this context, semi-structured interview questions were sent to 10 participants working in participation banks. The data obtained from the form consisting of 10 questions, 5 of which were demographic, were analyzed within the framework of qualitative research methods and evaluated descriptively. From the expressions of the participants, themes such as making sense of financial leasing, advantages, disadvantages, risks of financial leasing, contributions of financial leasing and suggestions were determined. While it was determined that the participants approached the financial leasing application with a professional point of view, ignoring the Islamic sensitivities, which is seen as the foundation of participation banks; It has been determined that they differ in terms of disadvantageous points, while they include statements that overlap with each other at the point of advantages.