Suat Uğurlu Baraj Gölü (Çarşamba-Samsun) fitoplanktonu üzerinde floristik ve ekolojik bir araştırma
A Floristical and ecological study on the phytoplankton of Suat Uğurlu Dam Lake (Çarşamba-Samsun)
  1. Tez No: 34032
  2. Yazar: NİZAMETTİN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÖNÜLOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İÜ SUAT U?URLU BARAJ GÖLÜ ( ÇARŞAMBA - SAMSUN ) FİTOPLANKTONU ÜZERİNDE FLORİSTİK VE EKOLOJİK BÎR ARAŞTİRMA ÖZET Bu araştırmada, 1992 - 1993 yıllan arasında Sııat Uğurlu Baraj Gölünün Jitoplanktonu tloristik yönden araşürılmışür. Fitoplanktonda Bacillariophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Crypiophyta, Cyanophyta, Dinophyta, Euglenophyta ve Xanlhophyta divizyolanna ail 79 takson tesbit edilmiştir. Fitoplanktonuu gelişiminde ışık, sıcaklık gibi fiziksel özellikler sınırlayıcı olmuş buna karşılık kimyasal özellikler ve besin tuzu düzeyi sınırlayıcı olmamıştır. Kimyasal parametrelere ait değerler normal sınırlar içerisinde bulunmuştur. Fitoplanktonda Bacillariophyta' dan Asterionella formosa, Meiosira grarmlata, Chlorophyta' dan Pediastrum simplex, Pandorina morum, Chrysophyta* dan Dinobryon sertularia, Cyanophyta' dan Microcystis aeruginosa, Dinophyta' dan Ceratium hirundinella, Peridinium bipes ve P. cinetum belirli aylarda aşın çoğalmalar yapmıştır. Suat Uğurlu Baraj Gölü; morfomelrik yapısı, suyun fiziksel ve kimyasal ö/ellikleri ve farklı tuksonlann belirli aylarda aşın çoğalmalar yaptığı bir iilopiankton tipi içermesi nedeni ile mezotrof karakter taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
rv A FLORISTICAL AND ECOLOGICAL STUDY ON THE PHYTOPLANKTON OF SUAT U?URLU DAM LAKE ( ÇARŞAMBA - SAMSUN ) ABSTRACT Iıı this study, the phytoplankton of Suat Uğurlu Dam Lake from the floristical and ecological point of view have been studied between the period of 1992 and 1993 years. Seventynine Utxa were identified belonging to Bacillariophyta, Chlorophyta, Chrysophyta, Cryptophyta, Cyanophyta, Dinophyta, Euglenophyta and Xanthophyta divisions in the phytoplankton. Physical properties such as temperature and light has a limiting effect on the growth of phytoplankton. However, chemical properties and mineral nutrients have not limiting effect. In the values belonging to chemical parameters have been found in between normal limits. In phytoplankton Asterionella formosa, Melosira granulate from Bacillariophyta, Pediastrum simplex, Pandorina morum from Chlorophyta, D'mobryon sertularia from Chrysophyta, Microcystis aeruginosa from Cyanophyta, Ceratium hirundinella, Peridinium bipes and P. cinctum from Dinophyta have been caused water - bloom certain months. It has been determined that Sual Uğurlu Dam Lake has a mesoirophic character because of the morphomctric structure of lake and has a phytoplankton type which the observation of water - blooming during certain month by means of different taxa.