Taban ve yamaç arazide yetiştirilen Nicotiana tabacum L. (Solanaceae) Bafra Örencik tipi tütün üzerinde anatomik, morfolojik, fiziksel,ve mineral madde bakımından karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative study in respect of anatomy, morphology and mineral material content on the Bafra Örencik type of Nnicotiana tobacum L. (Solonaceae) growing on plateau and slope area
- Tez No: 34033
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, farklı toprak bünyesine sahip olan taban ve yamaç arazilerde yetişen Nicotlana tabacum türü Bafra tütünü (örencik tipi) morfolojik, anato mik, fiziksel ve mineral madde bakımından karşılaştırılmıştır. Yamaç arazide yetişen tütünlerin morfolojik, anatomik, fiziksel özellikle rinin ve magnezyum (Mg) değerinin kaliteli tütün özelliklerini gösterdiği, a- zot (N), kalsiyum (Ca), fosfor (P), potasyum (K) değerlerinin ise uygunluk gös termediği tesbit edilmiştir. Taban arazideki tütünlerin nem ve kalsiyum değerleri dışında hiçbir özel liğinin kaliteli tütün tanımına uymadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Nicotiana tabacum growing on plateau and slope areas having different soil structure were compared for their morphological, anotomical, physical properties and mineral material contents. It is identified that the tobacco growing on slope area is high in qua lity by its morphological, anatomical and physical properties and magnesium quantity. In the other hand nitrogen (N), calcium (Ca), phosphorus (P), potassium (K) values were not optimum for a qualified tobacco. It is observed that the properties of tobacco growing on plateau were not appropriate for a favorable tobacco except the humidity and calcium quantity.