Samsun yöresi (Çarşamba-Bafra) Yüzey sularında kirlilik düzeylerinin belirlenmesi
- Tez No: 35357
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCİMDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Suat Uğurlu Baraj Gölü, Yeşilırmak, Abdal Irmağı, Mert Irmağı, Kürtün. Deresi, Eriğiz Deresi ve Kızılırmakta'ki kirlilik parametreleri belirlenmiştir. Su örnekleri yaklaşık do kuz ay boyunca belirli aralıklarla ayda iki kez alınarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince su kirlilik parametrelerinden; organik madde, pH, sıcaklık, buharlaşma kalıntısı, çözünmüş oksijen, klorür, sülf at, fosfat, amonyak azotu, demir, sertlik, kalsiyum, magnezyum ve iletkenlik tayinleri yapıldı. Çalışmalarımız boyunca, kış ve yaz mevsimlerinde akarsu miktarına bağlı olarak kirlilik parametrelerinin değiştiği gözlenmiştir. Su kirlilik parametreleri analiz sonuçlarının aylara göre değişimi grafiksel olarak düzenlenerek gösterilmiştir. Buna göre, çözünmüş oksijen bakımından Kürtün ve Mert Irmağı, fosfat bakımından Mert Irmağı, amonyak azotu bakımından Mert Irmağı ve Kürtün Deresinde standart değerlerin aşıldığı ve bu akarsularda önemli oranda kirlenmenin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this work, the pollution observed from the analysis of several surface waters in vicinity of Samsun, namely; Kı zılırmak, Kürtün, Mert, Abdal, Yeşilırmak and Suat Uğurlu Dam were presented. Water samples were taken every fortnight for a period of nine months and analyzed according to the proce dures given by Turkish Standards (TS 266) and Europe Standards, Based on the parameters measured, total organic matter (TOC) pH, temperature, dissolved oxygen (DO), chlorine, sulpha te, phosphate, ammonia, iron (III), hardness, calsium, magnesium and conductivity, it was concluded that Kürtün and Mert rivers are highly polluted.