Kur'an'ın üstün güç tasavvuru bağlamında Yahudilere ve Hıristiyanlara yönelttiği eleştiriler
The criticises of the Qur'an, in the context of the supreme power directed at Jews and Christians
- Tez No: 340339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tezimizde ?slam?ın son kutsal kitabı olan Kur?an?ın, Yahudi ve Hıristiyanlara yönelttiği üstün güç bağlamındaki ele?tiriler ele alınmaktadır. Konunun ?üstün güç? bağlamında sınırlandırılmı? olmasının nedeni; dinleri olu?turan en temel unsurun üstün güç ya da güçlere yönelik inanı?ları içermesi ve Kur?an?daki en temel ilkenin bu konuyla ilgili olmasıdır. Kur?an?ın ?Allah?tan ba?ka ilah yoktur? cümlesiyle ortaya koyduğu bu ilke, sadece Allah?a üstün güç atfetmeyi ve sadece ona kulluk etmeyi gerekli kılmaktadır. Ona aykırı bir inanç ve tutum içinde olmak ise ??irk? kavramıyla ifade edilmektedir. Kur?an?da vazgeçilmediği takdirde bağı?lanmayacak bir günah olarak zikredilen ?irk, Yahudi ve Hıristiyanlarla ilgili temel bir ele?tiri konusu olmaktadır. Onlar, ?Allah?tan ba?ka ilah yoktur? ilkesine aykırı olarak Allah?tan ba?ka varlıklara üstün güç atfetmeleri ve Allah?ın yanı sıra onlara da kulluk etmeleri nedeniyle ele?tirilmektedirler. Bu durum onlarda hem teolojik hem sosyal birtakım problemlere neden olmaktadır. Tezimizde Kur?an?da yer alan bu problemlerin tespiti ve Yahudi ve Hıristiyan literatürü ile kar?ıla?tırılması amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
In our thesis, it was approached the criticises of the last holy book of Islam, the Qur?an, in the context of the supreme power directed at Jews and Christians. The reason why the topic limited in the context of ?the supreme power?, is that the basic elements that make up religions include beliefs with regard to supreme power or powers, and it is the fundamental principle in the Qur'an on this issue. This principle that Qur?an brought up the matter as“there is no god but Allah”, requires the supreme power to attribute only to God and only serve to him. Having beliefs and attitudes which is contrary to this principle is expressed in Qur?an as polyteism or paganism with the Qur?anical technical term ??irk?. ??irk? mentioned in the Qur'an as the greatest unforgivable sin if it isn?t abandoned, is a basic subject of criticism about the Jews and Christians. They are criticized due to attributing to beings the supreme power other than Allah, contrary the principle, ?there is no god but Allah? and as well as to serve them beside Allah. All these are caused some problems on them, both socially and theologically. In our thesis, it was aimed the determination of the matters in the Qur'an and the comparison with the Jewish and Christian literature