Büyük Selçuklular Döneminde İsfahan
Isfahan in the Period of Great Saljuqs
  1. Tez No: 336546
  2. Yazar: NURULLAH YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
?Büyük Selçuklular Döneminde İsfahan? adlı tez, altı bölümden oluşmaktadır. Bunlar, Coğrafi Durum, Mimari Doku, Siyasi ve İdari Durum, Ekonomik ve Mali Durum, Toplumsal ve Dini Yapı ve İlim ve Kültür Hayatı başlıklarını taşımaktadır. İsfahan?ın kuruluşu İran tarihi ile eş kabul edilir. İsfahan, ticarî, ilmî, kültürel ve coğrafî özellikleriyle tarih boyunca en önemli şehirlerden birisi olmuştur. Bu önemli şehir, Tuğrul Bey döneminde Büyük Selçuklu Devleti sınırlarına dâhil edilmiş ve Melikşah döneminden itibaren de devletin payitahtı olmuştur. İsfahan, Büyük Selçuklu Devleti?nin başkenti olmasının ardından her açıdan önemli bir şehir haline gelmiştir. Siyasi olaylar İsfahan merkezli gerçekleşmiştir. Dönemin en önemli mimari eserlerinden bazıları İsfahan?da inşa edilmiştir. Başkent olma özelliği ekonomik kalkınmayı beraberinde getirmiştir. İsfahan, Selçuklular döneminde önemli ilim merkezlerinden birisi haline gelmiştir. Bununla birlikte Melikşah?ın vefatından sonra yaşanan taht mücadeleleri devleti siyasi istikrarsızlığa sürüklemiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled ?Isfahan in the Period of Great Saljuqs? comprises six chapters. These are follows: geographical Setting, architectural tissue, Political and Administrative Structure, Economic and Financial Condition, Social and Religious Structure, Science and Culture Life. History of Isfahan considered equivalent with History of Iran. Isfahan, with commercial, scientific, cultural, and geographic features has been one of the most important cities throughout history. This important city, has been included in the limits of the Great Seljuk Empire in the period of Tugrul Bey and from the period of Melikşah being capital of the state. Isfahan, after being capital of Great Saljuqs state has become a major city in every angle. Political events were based in Isfahan. Some of the most important architectural works of this period was built in Isfahan. The distinction of being the capital city has brought economic development. Isfahan has become one of the important science centers in the Saljuqs period. However the throne fights being after the death of Malik Shah, led the state to Political instability.