Fransız düzenleme teorisi fordizmden post-fordizme 2008 krizi
The French regulation theory from fordizm to post-fordizm 2008 crisis
- Tez No: 340382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ BURAK ATAMTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son günlerde merak ettiğimiz sorulardan birisi 2008 krizinin nasıl ortaya çıktığı ve tarih boyunca oluşan büyük krizler ile arasındaki bağlantının ne olduğudur. Bunu açıklayan teorilerden birisi Fransız(Paris) düzenleme teorisidir. Bu teoriye göre yeni bir birikim rejiminin oluşması, aynı zamanda yeni bir düzenleme tarzının oluşması anlamına gelir. Bu yüzden Büyük Buhran?dan 2008?e kadar dünyayı etkileyen büyük ekonomik krizlerin temel nedeni, yeni birikim rejimi ve eski düzenleme tarzı arasında ortaya çıkan uzlaşmazlıktır. Ancak 2008 krizinin oluşmasının nedeni düzenleme tarzının kurumsal formlarında ortaya çıkan eksikliklerdir. Bu nedenle kapitalizmin krizlerden nasıl kurtulduğu ve kendini nasıl düzenlediği üzerinde durularak, düzenleme tarzı ve birikim rejimi ilişkisi içerisinde krizlere açıklama getirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Recently, one of the questions that we have speculated upon is how the 2008 crisis began and what its relation is to the big crises that have emerged throughout history. One of the theories to explain this is the French (Parisian) regulation theory. According to this theory, any emerging new regime of accumulation means that a simultaneous new mode of regulation has to be developed. Therefore, from the Great Depression to 2008, the main reason for the crises which most deeply affected the world is the lack of compromise between any new regime of accumulation and the old mode of regulation. But the causes of the 2008 crisis were the flaws in the mode of regulation?s institutional forms. For this reason, an attempt will be made to explain the crises in terms of the relation between the mode of regulation and the regime of accumulation, focusing on how capitalism got through these crises and regulated itself.